Kancléř Mynář odmítá vrátit šestimilionovou dotaci na penzion. Klidně se budu soudit, říká

Eric Drooker

Hradní kancléř Vratislav Mynář odmítá vrátit téměř šestimilionovou dotaci, kterou jeho firma Clever Management dostala z evropských fondů. Peníze byly použity na rekonstrukci tříhvězdičkového penzionu v Osvětimanech. Dotaci firma obdržela už v roce 2011, dotační úřad ROP Střední Morava však dodatečně zjistil, že při žádání o peníze porušila pravidla.

Úřad v březnu Mynářovu společnost vyzval k vrácení peněz, ta tak ale ani po čtyřech měsících neučinila. Vratislav Mynář v rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětlil, že peníze dobrovolně odevzdat neplánuje. Kvůli vracení dotace je podle svých slov připraven se klidně i soudit. „Já s tím nesouhlasím. Budu do poslední kapky krve bojovat, protože jsem si na sto procent jistý, že pravda je na naší straně,“ uvedl Mynář.

S firmou Clever Management vede nyní dotační úřad daňové řízení. Pokud od původního rozhodnutí neustoupí, bude firma opět vyzvána, aby peníze vrátila. S tímto výsledkem Mynář počítá. „Kolegové, co spolu chodí na obědy, neřeknou, že to bude jinak,“ prohlásil Mynář v rozhovoru. Bránit se prý bude všemi možnými prostředky. Případ dotace vyšetřuje také policie, která už kancléře vyslýchala. Zatím ale nebyl nikdo obviněn.

penzionmalovany.cz
Osvětimanský Penzion Malovaný

 

Klíčové je nyní vyšetřit, zda Mynář a další v žádosti o dotace některé informace nezamlčeli. Stavba získala finanční podporu celkem dvakrát. Tu první obdržel v roce 2008 spolek Chřibák od ministerstva školství. Zhruba 13 milionů korun mu tehdy bylo poskytnuto na stavbu ubytovny pro sportovce. Projekt skončil ve fázi hrubé stavby a následně ho převzal Clever Management, který s pomocí sporné šestimilionové dotace původní sportovní ubytovnu přestavěl na penzion. Podle úřadu firma v žádosti o dotaci první 13milionový příspěvek zamlčela.

To Vratislav Mynář popírá. „Ve formuláři jsme vyplnili pravdu: žadatelem je nový subjekt Clever Management. My jsme také uvedli, že na hrubé stavbě se původně podílelo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Takže jsme nic neporušili a netajili,“ prohlásil. Kancléř trvá na tom, že úředníkům informaci o dotaci z ministerstva školství opakovaně sděloval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články