Kancléřka Merkelová nevyloučila jednání o zastavení projektu Nord Stream 2

(wiki)

Podle mluvčího německé spolkové vlády Steffena Seiberta nevylučuje kancléřka Angela Merkelová možnost zastavení výstavby plynovodu Nord Stream 2, kterým by pod Baltským mořem měl do Německa a Evropy proudit další ruský plyn.

Merkelová se tak veřejně připojila k vyjádřením německého ministra zahraničních věcí Heiko Maase (SPD), který minulý týden v reakci na kauzu „Navalnyj“ hovořil o možnosti dalších sankcí vůči Ruské federaci a spojil je též s projektem Nord Stream 2.

Je samozřejmě otázkou, nakolik jsou výroky německých představitelů skutečným varováním pro gangsterský režim v Kremlu, nebo zda představují podanou ruku, aby Ruská federace poskytla nějaké přijatelné vysvětlení v kauze „Navalnyj“, a EU tak mohla reagovat spíše symbolicky a tudíž bezzubě.

Avšak trpělivost německých politiků se vytrácí a z vládních stran CDU/CSU a SPD (tj. i sociální demokracie) zní opatrná i velmi ostrá kritika.

Na dotaz, zdali Rusko počítá s rizikem zastavení projektu Nord Stream 2, odpověděl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov bohorovně: Ne! Navíc označil obvinění Kremlu z útoku na občanského aktivistu a opozičníka Alexeje Navalného za absurdní.

Naopak ruské ministerstvo zahraničí obvinilo již v neděli Berlín ze zdržování vyšetřování útoku na Navalného, což však německý ministr zahraničních věcí Heiko Maas odmítl. Podle německých specialistů byl útok jednoznačně proveden jedem typu novičok.

Nord Stream 2 je navíc formálně nikoliv německo-ruským, nýbrž vlastně „evropským“ projektem, takže se k němu v rámci debaty o nových protiruských sankcích budou vyjadřovat i představitelé dalších zemí EU. K hlavním kritikům bezpečnostně problematického projektu patří vedle Polska a Pobaltí i skandinávské státy.

Jistě, zaznívají i skeptické hlasy, že Německo sice tentokrát zvolilo vůči Putinově Rusku tvrdší rétoriku, ovšem v pravý čas dojedná „kompromis“, tj. tradičně „ucukne“. Jenže ruská agresivita, neomalenost a drzost, s níž ruští představitelé reagují na německé představitele, může dosavadní německou shovívavost učinit minulostí.

Putinův kremelský gang rozehrál s Německem vysokou hru, v níž se nakonec může přepočítat. Klíčovou hrozbou pro zvolenou ruskou strategii představuje totiž skutečnost, že na konec roku je plánována volba nového předsedy Křesťanskodemokratické unie a příští rok budou volby do Spolkového sněmu. A soustavné urážky vůči Německu ze strany Ruska prostě nemohou zůstat oslyšeny…

INFO: https://www.faz.net/aktuell/politik/inland/merkel-schliesst-stopp-von-nord-stream-2-nicht-aus-16941946.html

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]