Kandidát Babiš je jako černá díra, která by mohla spolknout celou republiku

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Jako ohromný objev se některým lidem jeví, že prezidentští kandidáti chtějí prestižní funkci a jakousi moc. Tak to by jeden neřekl. Dosud jsme si mysleli, že všem jde o to, aby byli bezvýznamní a bezmocní. Aby jako svatý Alexej ve 4. století žili po návratu z poutí v Římě nepoznáni v domě vlastních rodičů a živili se drobty padajícími ze stolu a snášeli urážky. Možná bychom někoho takového objevili, ale není jasné, jestli by se na funkci hlavy státu hodil, ani jestli by o to stál. Moskva by nám ale možná někoho takového našla, takoví lidé tam prý žijí a naplnili by jak touhy našich perfekcionistů, tak ambice ruské zahraniční politiky.

Zatím se musíme spokojit s nabídkou, která je tak lidská, až je skoro moc lidská. Tři bývalí komunisté, jedna bývalá rektorka s nějakými škraloupy ohledně plagiátů na univerzitě, doktor považovaný za příliš mladého, diplomat, co má konzervativně katolické názory, bývalý aktivista revoluční mládeže, co pak podepsal Chartu 77 a dnes dělá křoví Tomiu Okamurovi, elegantní táta pracujících, co spojil třídní boj s vlastní kampaní. Pak ještě jedna paní, o které dodnes prakticky nikdo neslyšel a která nezná jméno náčelníka generálního štábu. Kandidovat bude, protože jí to podepsali poslanci, co už rok nejsou poslanci. (Jak by mohli být, když to byli komunisté a ti se odebrali do depozitáře historie.)

Z celé té sestavy se do role svatého Alexeje žijícího ze zbytků pod schody stylizuje jen Andrej Babiš, miliardář z lidu. Hodí se to, protože Alexejův otec byl zřejmě prachatý římský senátor a Babišovic rodina rozhodně (přes ty „emigračky“) patřila ke kastě bývalého režimu. Role „jednoho z nás v džínách a roláku“ ale přišla později, když to bylo výhodné.

Ti ostatní své role nijak nepopírají a tím si podle bystrých komentátorů údajně škodí. Jak se budou stylizovat, je ale dost jedno, protože protivníci (mozky najaté Agrofertem) všechno stejně obrátí v jejich neprospěch. Využije se k tomu – kromě faktických věcí – zesměšnění toho, co je legitimní. Když někdo někam kandiduje, tak chce funkci a nějakou moc. Jinak by to nedělal – a někdo to dělat musí. To bychom museli chirurgům předhazovat, že jim vůbec (ale vůbec!) nevadí krev a řezání do lidí a bankéřům, že se neštítí…

Prezidentské volby 2023

    • V prvním kole prezidentských voleb zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel se ziskem 35,40 procent hlasů. Druhý skončil bývalý předseda vlády a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Od voličů dostal 34,99 procent hlasů.
    • Druhé kolo prezidentských voleb odstartovalo v pátek ve 14 hodin. Novou hlavu státu bychom měli znát ještě v sobotu v podvečer.
    • Na webu vám během voleb nabízíme kompletní zpravodajský servis.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články