Kandidát do Rady ČT Klíma: Vláda při volbě nerespektovala opozici. To je špatně

Michal Klíma (repro ČT)

Michal Klíma | FOTO: repro ČT

Do Rady České televize byli zvoleni kandidáti vládní koalice – Hana Lipovská, Luboš Xaver Veselý a Pavel Matocha. Pro deník FORUM 24 se k tomu vyjádřil mediální manažer Michal Klíma, který byl také jedním z kandidátů, poslanci jej ale do rady neposlali. Je příliš populární v řadách demokratické opozice. Podle něj se jedná o závažný problém, protože se do Rady ČT dostali reprezentanti pouze jednoho názorového proudu.

„Jde o špatnou zprávu pro Českou televizi i pro demokracii v naší zemi. Ne ani tak kvůli tomu, kdo byl zvolen, ale hlavně proto, že nebyla respektována vůle opozice,“ uvedl Klíma. Podle něj se vydáváme cestou, kdy zastoupení v kontrolním orgánu veřejnoprávní televize má pouze vládnoucí strana. „Je to závažný problém,“ dodal. Je tím totiž zpochybněný samotný princip veřejnoprávnosti a nezávislosti na politické moci v zemi.

Klíma připustil, že podle zpráv z posledních dní to vypadalo, že vláda své kandidáty prosadí. „Ukázalo se, že tady je velká poptávka po tom nepřipustit v radě jiné názory než názory těch, kteří jsou zástupci vládní strany. Je to projev arogance moci, protože i kdyby byli zvoleni zástupci, které navrhovala opozice, měla by druhá strana více zástupců. Je zjevné, že je snaha zabránit diskuzi,“ myslí si Klíma.

Všichni tři kandidáti jsou odpůrci principů liberální demokracie a profilovali se dosud i jako kritici Evropské unie. Hana Lipovská a Luboš Xaver Veselý jsou navíc oblíbení u proruské dezinformační scény.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]