Kandidát do Rady ČT podal trestní oznámení kvůli kalendáři s nacisty. Kalousek i Stanjura chtějí změnu zákona

archiv

Kalendář s nacisty | FOTO: archiv

Nakladatelství Naše vojsko prodává na svém webu kalendář s „osobnostmi třetí říše“, tedy s představiteli nacismu včetně Adolfa Hitlera. Není to poprvé, kdy toto nakladatelství propaguje zločinné ideologie. Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu a kandidát Federace židovských obcí v ČR do Rady České televize Michal Klíma kvůli tomu podal trestní oznámení a zaslal také dopis všem předsedům poslaneckých klubů zastoupených ve Sněmovně, aby inicioval změnu zákona.

Kalendář na rok 2021 si může případný zájemce koupit za 499 korun. Nakladatelství tak navazuje na svou předchozí prodejní taktiku – na webu najdeme například hrnky s Mao Ce-tungem, komunistickým poslancem Zdeňkem Ondráčkem, s Kim Čong-unem nebo s dvojnásobným vrahem Jiřím Kajínkem. Nechybějí ale ani hrníčky s nacisty – stejně jako je tomu u kalendáře. Ten nabízí Adolfa Hitlera, Reinharda Heydricha, Heinricha Himmlera, Rudolfa Hesse nebo dokonce Josefa Mengeleho.

„Dnes ráno jsem Policii ČR a Nejvyššímu státnímu zastupitelství písemně podal trestní oznámení pro porušení § 403 a § 404 trestního zákoníku. Tyto paragrafy zakazují propagaci hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, a vyjadřování sympatií takovému hnutí. Tyto paragrafy podle mého názoru porušuje nakladatelství Naše vojsko výrobou a prodejem propagačních předmětů s portréty nacistických předáků, válečných zločinců odsouzených v Norimberském procesu,“ uvádí Klíma.

Vydělávat na holocaustu? Nepřijatelné

Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu zmiňuje, že obvinění či obžalovaní v podobných případech tvrdí, že z jejich strany nejde o propagaci, ale o předměty, které jsou prodávány za účelem zisku. „Požádal jsem dnes současně předsedy všech poslaneckých klubů ve Sněmovně PČR, aby iniciovali změnu uvedených paragrafů tak, aby explicitně označily prodej jako formu propagace. To odpovídá tomu, že například sportovní kluby nebo muzea prodávají své propagační předměty také hrnky, trička i kalendáře, a není žádných pochyb, že kromě ekonomického výsledku jde i o propagaci,“ dodal Klíma.

Pro deník FORUM 24 se vyjádřil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který v této věci hodlá interpelovat ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). „Byl bych rád, kdybychom spojili síly a o změnu usilovali společně. Nemůžeme mluvit do rozhodnutí nezávislých soudů, ale z tohoto pohledu by někdo mohl zřídit muzeum Adolfa Hitlera a říci, že pouze usiluje o zisk,“ říká Kalousek.

Změnu zákona by podpořil i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Rozhodně bych s takovou změnou neměl problém. Nevidím žádný důvod k tomu, aby nacističtí pohlaváři byli vydáváni kdekoli jinde než v historických publikacích nebo učebnicích. Není možné, aby na tom někdo vydělával,“ řekl deníku FORUM 24.

DOPIS MICHALA KLÍMY PŘEDSEDŮM POSLANECKÝCH KLUBŮ PSP ČR

Vážený pane předsedo,

dovolte, abych Vás informoval, že jsem dnes Policii České republiky a Nejvyššímu státnímu zastupitelství podal trestní oznámení pro porušení § 403 a § 404 trestního zákoníku.

Nakladatelství Naše vojsko vydalo a prodává „Kalendář 2021 osobnosti třetí říše“ s fotografiemi nacistických předáků válečných zločinců odsouzených vesměs v Norimberském procesu. Jsem přesvědčen, že tím, stejně jako již známým prodejem hrnků a triček s portréty stejných válečných zločinců, dochází k propagaci a k projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, a tím dochází k naplnění uvedených paragrafů. Uvedené předměty lze vidět na webu www.nasevojsko.eu.

Pavel Hofman

Bohužel je z minulosti známo, že policie podobná trestní oznámení odložila, případně soudy obžalované osvobodily, protože přistoupily na argumenty obhajoby, že trestný čin nebyl spáchán, protože cílem prodeje uvedených předmětů bylo dosažení zisku, a nešlo tak o skutkovou podstatu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Přestože je zřejmé, že propagace nemusí být bezplatná, a že například muzea či sportovní kluby prodávají propagační předměty a kromě ekonomické aktivity s cílem dosažení zisku jde nepochybně i o propagaci.

Jsem přesvědčen, že cílem zákonodárce bylo zamezit v České republice šíření mj. nacistické propagandy a adorace válečných zločinců. Aby to opravdu nebylo možné, chci Vás vyzvat, aby Sněmovna PČR přistoupila k novelizaci uvedených paragrafů tak, aby explicitně zahrnovaly i prodej, aby již napříště nebylo možné argumentovat, že prodej za účelem dosažení zisku není propagací.

Pokud by nadále existoval stav, že propagovat nacismus je možné, pokud jde o činnost za účelem dosažení zisku, můžeme se brzy dočkat třeba prodeje nacistických periodik nebo zřízení Hitlerova muzea, kde bude zřizovatel úspěšně tvrdit, že prodává-li vstupenky, jde mu o zisk, a nejde tak o propagaci nacismu.

V roce 75. výročí porážky nacismu se u nás veřejně a legálně šíří předměty s portréty nacistických pohlavárů, knihy nacistické propagandy apod. Je to ostuda nemající v civilizované Evropě obdoby. Mimo jiné tuto situaci vloni kritizoval i velvyslanec Spolkové republiky Německo v ČR.

Prosím Vás naléhavě o změnu této situace.

V Praze dne 25. 5. 2020

Ing. Michal Klíma
Předseda správní rady
Nadační fond obětem holocaustu

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner