Kandidát na amerického prezidenta Gary Johnson nezná jediného světového státníka

Eric Drooker

Libertariánský prezidentský kandidát Gary Johnson ukázal již podruhé během kampaně nedostatek znalostí o světovém dění, když se mu nepodařilo přijít s názvem aspoň jednoho současného vůdce nějaké cizí země. Referuje o tom stanice Hlas Ameriky.

V rozhovor v noci na středu nedokázal moderátorovi Chrisu Matthewsovi uvést jméno nějakého oblíbeného cizího státníka. Johnson oněměl, zatímco jeho kandidát na viceprezidenta, bývalý guvernér v Massachusetts William Weld, řekl, že jeho favoritem byl Šimon Peres, bývalý izraelský prezident, který teď zemřel.

bbb

Matthews se pak vrátil k Johnsonovi a vybídl ho, aby jmenovat žijícího vůdce z jakékoliv země. „Měl byste to udělat,“ řekl Matthews. „Odkudkoliv. Z jakéhokoli kontinentu,“ vybídl ho.

„Myslím, že mám ‚Aleppo moment‘, odpověděl Johnson, což byla narážka na dřívější zářijový rozhovor, když byl dotázán, co by udělal s Aleppem, tedy syrským městem, které trpí bombardováním proasadovského letectva. Tehdy se Johnson zeptal: „Co je to Aleppo?“

„Ale dávám vám celý svět,“ nenechal se moderátor Matthews zviklat. „Bývalý mexický prezident,“ vypadlo z Johnsona. Když měl říci který, konstatoval, že má výpadek. Spolukandidát Weld začal vyjmenovávat bývalé mexické prezidenty, až dospěl k Vincentu Foxovi. „Fox,“ díky, zareagoval pak kandidát. Johnson byl přitom guvernérem státu Nové Mexiko.

Johnson má zatím podle průzkumů podporu méně než deseti procent voličů. Odebere však hlasy některých voličů, kteří nechtějí volit ani Hillary Clintonovou, ani Donalda Trumpa. Při amerických prezidentských volbách představují tito nezávislí kandidáti někdy problém, protože sice nemají reálnou šanci na vítězství, mohou ale svým odčerpáním hlasů v případě těsné volby ovlivnit výsledek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]