Kandidát na Hrad Hilšer bude spolupracovat s Kroměřížskou výzvou

Lékař a aktivista Marek Hilšer (facebook Marka Hilšera)

Lékař a aktivista Marek Hilšer | FOTO: facebook Marka Hilšera

Lékař Marek Hilšer, který chce v roce 2018 kandidovat na prezidenta, bude spolupracovat s Kroměřížskou výzvou. Zástupci této občanské iniciativy na dnešní tiskové konferenci vedle něj představili jako možného uchazeče o post hlavy státu také bývalého velvyslance ve Francii a spolupracovníka Václava Havla Pavla Fischera. Ten se však ještě nerozhodl, zda bude kandidovat.

Hilšer s Fischerem doplnili europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila a diplomata Petra Koláře, které iniciativa představila v září. Jsou na seznamu osobností, z nichž by měl v červnu 2017 vzejít kandidát, kterého Kroměřížská výzva v prezidentské volbě podpoří. Ani jeden z nich dosud zájem kandidovat definitivně nepotvrdil.

Kroměřížskou výzvu, která vznikla v květnu, zatím podepsalo přes 11.000 lidí. Iniciativa chce v prezidentské volbě podpořit uchazeče, který by hájil základní demokratické principy a hodnoty.

Signatáři výzvy ve druhém kole ankety vybírali favority ze seznamu osobností, které prezidentskou kandidaturu ani spolupráci s Kroměřížskou výzvou definitivně neodmítli. Čtyřicetiletý Hilšer z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který záměr kandidovat ohlásil v červenci, se umístil na 15. místě žebříčku. Na základě toho ho zástupci iniciativy oslovili. „Velice si toho vážím, nemám důvod jakýkoliv projev důvěry odmítnout. Rád budu s Kroměřížskou výzvou spolupracovat,“ řekl.

Současný ředitel neziskového ústavu STEM Fischer se o tom, že na seznamu figuruje, dozvěděl z médií. Kroměřížskou výzvu nepodepsal a neplánuje to udělat, ale chce využít možnost diskutovat s občany.

V anketě, do níž se zapojilo 2800 signatářů, byl jako vhodný kandidát na prezidenta nejčastěji označován Petr Pithart. „Vedeme s ním intenzivní jednání, ještě se definitivně nevyjádřil,“ řekl zástupce iniciativy Jakub Pitron.

Pro kandidáta podporovaného Kroměřížskou výzvou budou hledat zástupci iniciativy širší podporu také mezi politickými stranami. Kandidaturu na prezidenta zatím ohlásil textař Michal Horáček, který spolupráci s touto iniciativou odmítl, a podnikatel Igor Sládek. Současný prezident Miloš Zeman by měl své rozhodnutí oznámit v březnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]