Kandidát na primátora Prahy za ANO Stuchlík umetá svou podnikatelskou minulost

finfest.cz

Petr Stuchlík | FOTO: finfest.cz

Zatímco Andrej Babiš se svého majetku formálně zbavil převodem do svěřenských fondů až pod tlakem nově přijatého zákona, někteří z těch, kterým „na sebe dal mobil“, řeší kontroverze kolem svých podnikatelských aktivit rázněji.

Jednička kandidátky ANO pro volby do pražského zastupitelstva, a tedy v případě úspěchu možná budoucí primátor Prahy Petr Stuchlík již v červenci oznámil, že svému obchodnímu partnerovi Martinu Nejedlému (jde jen o shodu jmen s poradcem prezidenta) prodal svůj podíl ve společnosti Fair Credit.

Jak řekl, cítí, že „kandidatura na veřejnou funkci není slučitelná s některými podnikatelskými aktivitami”.

Chci být transparentní

Ta je poskytovatelem krátkodobých spotřebitelských úvěrů s vysokými úroky a Stuchlík musel opakovaně své angažmá vysvětlovat. V Indexu odpovědného úvěrování, který zpracovává společnost Člověk v tísni, skončil Fair Credit třicátý ze 42 hodnocených firem.

„Rozhodl jsem se k 31. červenci 2018 prodat svůj podíl ve společnosti Fair Credit. Vedly mě k tomu četné dotazy novinářů a fakt, že toto téma se objevovalo v každém rozhovoru. Překrývalo tak prostor pro témata Prahy a mojí kandidatury. Vnímám citlivě, že kandidatura na veřejnou funkci není slučitelná s některými podnikatelskými aktivitami. Chci být transparentní a otevřený a prodej je podle mě jediným správným řešením,“ uvedl v červenci v tiskové zprávě Stuchlík.

Firma, jejíž byznys stojí na půjčování lidem, si na rozvoj svého byznysu zároveň sama půjčuje – mimo jiné prostřednictvím emisí dluhopisů. V roce 2013 například její dluhopisy koupil fond Extra Bond Cz Fund ltd. registrovaný v daňovém ráji na v ostrovním státě Svatý Vincenc a Grenadiny.

Bez zajímavosti není, že historicky byli členy statutárních orgánů tohoto fondu stejní lidé, kteří figurovali i ve skupině Fair Credit.

Na konci letošního roku a v prvním čtvrtletí roku 2019 má Fair Credit splatit přes 320 milionů korun z jistiny emitovaných dluhopisů. Dalších 200 milionů z jistiny je splatných v roce 2021.

Nabízí se i otázka, jak finančně zdravá tato společnost je. Dle výroční zprávy Fair Credit International, SE z roku 2016 činí suma dlouhodobých a krátkodobých zápůjček celkem 1,9 miliardy korun. Hodnota pohledávek za klienty Fair Credit International SE je ale (po zohlednění opravných položek) jen 1,2 miliardy.

Petr Stuchlík však firmu prodal a potenciální problémy – pokud nastanou – tedy nebude řešit on, ale nový stoprocentní vlastník  Martin Nejedlý.

Právě s Nejedlým založil Stuchlík v roce 2000 společnost Fincentrum. Oficiálně ji vlastní mateřská firma registrovaná v Lucembursku. Stuchlík ve Fincentru a. s. figuruje jako předseda představenstva.

Do švýcarských rukou

Tento týden švýcarská skupina Swiss Life oznámila, že Fincentrum kupuje. Obě společnosti si hodlají ponechat své značky, strukturu i nabídku služeb. Za kolik Švýcaři firmu koupili, má zůstat neveřejnou informací.

Veřejně dostupné je naopak rozhodnutí České národní banky z loňského listopadu. ČNB udělila společnosti Fincentrum pokutu ve výši 1,5 milionu korun. Za to, že „v období od 7. 4. 2011 do 29. 5. 2013 při výkonu zprostředkovatelské činnosti v pojišťovnictví používala nekalé obchodní praktiky“ – konkrétně u prodeje investičního životního pojištění.

Další zajímavý prodej obchodního podílu uskutečnil Stuchlík také během letošního roku. Podíl v pražských rádiích Express a Classic prodal tuzemské internetové jedničce, společnosti Seznam. Ani zde nebyla cena transakce zveřejněna.

Vyšlo na webu Hlídacípes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner