Kandidátem na kancléře za SPD má být Schulz, nikoliv Gabriel

Eric Drooker

Kandidátem německé koaliční sociální demokracie na kancléře se překvapivě nestane předseda strany Sigmar Gabriel, ale bývalý šéf Evropského parlamentu Martin Schulz. Informují o tom dnes německá média. Schulz podle nich Gabriela nejspíš nahradí také v čele strany. Gabriel má místo toho do zářijových voleb vykonávat funkci ministra zahraničí.

O tom, kdo bude za SPD kandidovat na kancléře, se spekulovalo několik měsíců. Vedle Gabriela a Schulze se mluvilo také o primátorovi Hamburku Olafu Scholzovi. V posledních týdnech už média i odborníci víceméně počítali s tím, že se současné kancléřce za CDU/CSU Angele Merkelové postaví nynější vicekancléř a ministr hospodářství Gabriel. I proto je dnešní zpráva nečekaná.

Gabriel dnes spolustraníkům v Berlíně řekl, že kandidovat nebude. Zároveň jako kandidáta navrhl Schulze, který by se podle něj měl stát i šéfem strany. Do čela sociální demokracie by ho měl zvolit mimořádný stranický sjezd. Jeho kandidaturu na kancléře má posvětit předsednictvo strany tuto neděli. Poslancům se Schulz představí už ve středu.

Sedmapadesátiletého politika k rozhodnutí, o němž do poslední chvíle věděl jen on a Schulz, vedly osobní i politické důvody. Už dříve se mluvilo o tom, že Schulz je v průzkumech veřejného mínění oblíbenější než Gabriel, a mohl by tak lépe konkurovat šéfce konzervativní unie Merkelové. „Kdybych teď kandidoval, selhal bych a se mnou SPD,“ řekl Gabriel ke svému rozhodnutí magazínu Stern. Schulz podle něj má výrazně větší šance.

Svou politickou budoucnost alespoň na příští měsíce vidí Gabriel na ministerstvu zahraničí, kde by měl nahradit Franka-Waltera Steinmeiera, který se v únoru podle všeho stane spolkovým prezidentem. Na resortu hospodářství by Gabriela měla vystřídat jeho dosavadní náměstkyně Brigitte Zypriesová, uvedla agentura DPA s odvoláním na zdroje ze sociální demokracie. Spekuluje se o tom, že by se tak mohlo stát ještě v tomto týdnu.

Pro rozhodnutí Gabriela, které řadu z nich taktéž překvapilo, vyjadřovali dnes jeho spolustraníci pochopení a respekt. Někteří ocenili to, že dal přednost prospěchu strany před svým osobním. Zástupci Levice, která by mohla být po volbách jedním z koaličních partnerů SPD, dali zase najevo skepsi vůči Schulzovi, který podle nich není příliš levicovým politikem.

Dovést stranu, která je nyní součástí velké koalice právě s CDU/CSU, k vítězství v zářijových volbách nebude ani pro Schulze jednoduché. Průzkumy veřejného mínění konzervativní unii dávají zhruba jedenácti- až patnáctiprocentní náskok nad sociálními demokraty, které Gabriel vede od konce roku 2009.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]