Kandidátem prezidenta na ombudsmana bude Stanislav Křeček

Eric Drooker

Předseda Senátu Jaroslav Kubera řekl České televizi, že kandidátem prezidenta Miloše Zemana na ombudsmana bude právník Stanislav Křeček. Nominaci Heleny Válkové již stáhl.

Prezident loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby Křeček pokračoval ve funkci zástupce ombudsmanky, Sněmovna s tím ale nesouhlasila.

Stanislav Křeček byl v roce 1990 poslancem, do poslaneckého křesla se vrátil v letech 1998 až 2013, zástupcem ombudsmanky byl od roku 2013 do loňska. Je mu 81 let.

Nyní již definitivně bývalá kandidátka Válková nadále zastává post vládní zmocněnkyně pro lidská práva. V pondělí vláda jednala o jejím setrvání, na hlasování ale nedošlo. Válková před ministry vystoupila a odmítla, že by funkci sama opustila. Šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček v pondělí avizoval, že návrh na odvolání Válkové premiérovi Andreji Babišovi (ANO) předloží.

K rezignaci na funkci zmocněnkyně i k odchodu z Rady vlády pro lidská práva vyzval o víkendu Válkovou mimo jiné člen rady Tomáš Němeček. Válková by podle něj měla rezignovat nejpozději do čtvrtečního jednání, jinak z rady odejde on sám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner