Kapela Vojty Kotka pokřtila v Rock Café nový singl. Namísto fyzického nosiče polili hudebníci kmotra

Vojta Kotek na koncertě v Rock Café (Jan Huřík, se svolením autora)

Vojta Kotek na koncertě v Rock Café | FOTO: Jan Huřík, se svolením autora

Nový singl kapely Th!s nesoucí název One more day se ve středu 9. března dočkal v pražském Rock Café svého křtu. Ten proběhl v rámci dvouhodinového koncertu, kde skupina s basákem Vojtou Kotkem nabídla kromě svých autorských hitů i covery písní světových muzikantů. Celkový výtěžek z akce putoval na pomoc Ukrajině.

I přesto, že téma válečného konfliktu na Ukrajině je svou podstatou především politikum, nemalou měrou zasáhlo i do světa kultury, tuzemskou nevyjímaje. Od 24. února, kdy válka ve východní Evropě vypukla, se po celé České republice konalo množství benefičních vystoupení na pomoc napadenému státu. Za zmínku stojí například Koncert pro Ukrajinu, uskutečněný dne 1. března na Václavském náměstí, či dvaasedmdesát hodin dlouhý live stream z prostor Národního divadla v Praze, který organizovali studenti Akademie múzických umění. I když skupina Th!s svůj koncert plánovala mnoho týdnů před vypuknutím invaze, na začátku března se rozhodla věnovat výtěžek z prodeje vstupenek bránící se Ukrajině. Další možnost přispět dali hudebníci návštěvníkům i přímo v legendárním klubu na Národní třídě. Prodejní pult s merchem, okolo kterého každý z diváků procházel do sálu, zdobila žlutomodrá kasička a cedule s nápisem, jehož znění informovalo kupující o dobročinném účelu.

()

Podle prvních zpráv se nám společnými silami podařilo vybrat něco přes 40 tisíc! Přičteme k tomu obsah krabičky, výtěžek z merche a něco z kapelního fondu a dá to dohromady pěkně kulatou sumičku, o jejímž osudu vás budeme dál informovat, napsala kapela den po koncertě v příspěvku na svém facebooku.

Ač titulkům v médiích po dvouleté nadvládě tématu koronaviru nyní vévodí válečný konflikt, pandemie z našich životů nevymizela. Tento smutný fakt potvrdila absence předkapely Walkmanz, jejíž bubeník se momentálně z onemocnění covidem-19 zotavuje. Tato smutná zpráva musela přijít náhle, jelikož se hlavním hvězdám večera nepodařilo najít narychlo náhradu. Někteří z fanoušků se informaci o chybějící předkapele dozvěděli chvíli před začátkem koncertu. Th!s jim tohle zklamání ale částečně vynahradili dřívějším začátkem svého vystoupení, které otevřeli písní TH!S We Know.

Skupina, která se pod aktuálním názvem pohybuje na hudební scéně sedm let, spojuje různé věkové kategorie. Na jejich největší hity jako Dance! nebo Wooden She v Rock Café tančily mladé dívky spolu s generací svých rodičů či babiček. Nejen je musel překvapit frontman Jan Melíšek, který během zpěvu písně Do you want it seskočil z jeviště a s kytarou proběhl celým publikem.

Zhruba v polovině koncertu, po posledních notách Save me z alba We are TH!S… z roku 2017, se zmíněný frontman sháněl mezi diváky po pánovi se žlutými vlasy. Na tento popis reagovalo publikum smíchem i nadšením, jelikož záhy poté se na pódiu objevil zpěvák skupiny Walkmanz a především kmotr singlu One more day Tomáš Fröde, který píseň produkoval. Svůj prostor u mikrofonu využil k vyprávění svého prvního setkání se skupinou Th!s, jež proběhlo na festivalu Rock for People. Právě toto setkání dalo podnět ke společné spolupráci.

(ČTK)

Kapelu jsem vyburcoval a řekl, pojďme udělat společně píseň, přibližoval začátky vzniku One more day Fröde s tím, že v průběhu tvorby měl pro Th!s jednu podmínku: Kluci museli napsat takovou píseň, kde bude takovej rif, kterej když zahrají, lidi budou řvát, pokračoval hudebník a publikum ho nepřekvapivě odměnilo bujarou reakcí. V tento moment již nezbývalo podle účinkujících nic jiného, než onu píseň pokřtít. Skupina ale narazila na malý zádrhel, na který upozorňovala i na sociálních sítích před začátkem koncertu.

Už bychom mohli k tomu křtu, ale my jsme se ještě nerozhodli, jak to vlastně uděláme, protože my nemáme ten nosič. To je dneska hrozně drahý, vydávat cédéčka, sdílel s publikem Kotek. Na pódiu již byl připraven i alkohol k aktu samotného křtu. Jediná otázka, která se nabízela, byla, co tím mají polít. Po větě „my jsme vlastně jedinými nosiči téhle písně, tak to asi pokřtíme, no následoval hlasitý smích publika. Důvodem byl fakt, že „pokřtěn“ byl ve finále kmotr singlu Tomáš Fröde. Na hudebníkovu nevelkou spokojenost reagoval frontman Th!s slovy: „Sis vybral rock’n’roll, tak nesténej.

Producent singlu se s kapelou na jevišti zdržel ještě během několika písní, kde spolu s Melíškem zpíval a hrál na kytaru . Společně zazpívali například světoznámý hit Best of you od Foo Fighters. Z coverů zahraničních hitů se fanoušci dále dočkali i Little Talks od Of Monsters and Men či Baba O’Riley od The Who. Právě covery písní světových interpretů uzavíraly celý rockový koncert.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články