Kapele Mirai se nelíbí, že Babiš použil jejich text. Pro vaši kampaň se nehodíme, vzkázala mu

Andrej Babiš (ANO) (Hnutí ANO / se souhlasem)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Hnutí ANO / se souhlasem

Na své jízdě po republice, při níž denně navštíví i několik měst či obcí, dorazil Andrej Babiš (ANO) také na populární festival Votvírák v Milovicích. V rozhovoru pro televizi Nova pak při kritice vlády citoval text písně známé hudební skupiny Mirai: „Když nemůžeš, přidej.“ Frontman kapely, Mirai Navrátil, se proti využití textu a jména skupiny k Babišově sebepropagaci následně ostře vymezil. „My s klukama si myslíme, že se pro jeho kampaň nehodíme,“ napsal.

Poslední dobou se Andrej Babiš, ať už sněmovna zasedá či nezasedá, věnuje výhradně objíždění měst, vesnic a vesniček se svým „obytňákem“. Podle jeho opakovaného tvrzení ale rozhodně nejde o kampaň. Na všech těch štacích prý vykonává svou práci, a to tak, že rozmlouvá s občany. Rozdává jim knihy, u nichž je uveden jako autor, čepice s propagačními nápisy, koláčky… Na sociální sítě umisťuje množství fotografií s fanoušky. Ne každý, ke komu se Babiš hlásí, je ale jeho pozorností vždy nadšen.

(Týdeník FORUM)

V sobotu, 11. června, umístil předseda hnutí ANO na sociální sítě záznam svého rozhovoru pro televizi Nova. Uvedl ho sdělením: „Můj živý vstup na Nově a přímo z Votvíráku. A jasný vzkaz vládě.“ Na otázku televizního moderátora ohledně přístupu vlády Petra Fialy k řešení inflace, Babiš po sdělení, že je na „pecka fesťáku“, odpověděl: „A já bych vládě doporučil – za chvilku pojede Mirai – ‚Když nemůžeš, přidej víc. A slovo nejde neexistuje‘.“ A pokračoval: „Takže vláda říká, že to nejde. No, samozřejmě, že to jde. Vláda nedělá pro lidi vůbec nic.“

Citoval tak z textu songu populární kapely nazvaného „Když nemůžeš, tak přidej“. Zpívá se v něm: „Když nemůžeš, tak přidej víc/ zakřič prostě z plných plic/ že slovo nejde neexistuje…“ Inspirací prý frontmanovi, zpěváku a kytaristovi Navrátilovi byl zážitek ze zhlédnutí Zátopkova vítězného maratonu. Protože právě Emil Zátopek toto heslo vždy razil.

„Pane Prchale, já vím, že to je vaše práce, ale právě proto byste se s námi možná mohli poradit, jestli se opravdu hodíme pro kampaň vašeho šéfa,“ oslovil poté Navrátil na instagramu Babišova hlavního marketéra. „My s klukama si totiž myslíme, že nehodíme,“ dal najevo jasný nesouhlas. Video s užitím jejich textu přesto na Babišových sociálních sítích zůstává.

Hudební skupina Mirai ale nebyla jediná, koho Babišova účast na Votvíráku, kde se v doprovodu ozbrojených osobních strážců fotil s vybranými návštěvníky, nenaplnila zrovna nadšením. Kapela Rook’s Squad dala svou nelibost najevo například tím, že rozskandovala početný dav posluchačů velice neslušným heslem na Babišovu adresu.

()

Případy, kdy se někdo, ať už řadový občan, umělec nebo sportovec, musí vymezovat proti Babišově nevyžádané pozornosti, také nejsou ojedinělé. Nedávno se tak matka desetiletého syna, jehož fotografie se bez jejího vědomí a svolení objevila na Babišově facebooku, týden marně dožadovala jejího odstranění. Ke kterému došlo teprve poté, co se o celou věc ve své reportáži začal zajímat pořad ČT 168 hodin.

Přibližně před rokem se proti nežádoucímu využití Babišovým PR týmem ohradila i populární zpěvačka Ewa Farna. Poté, co Babiš na sociální sítě umístil fotografii, selfie s nějakou účastnicí jejího koncertu, Farna uvedla, že se tím cítí zneužita, a na facebooku zareagovala slovy: „Snažím se lidi skrze hudbu spíš pojit a politiku na koncerty netahat. A je mi hodně nepříjemné, že jste ji tam přivedl.“

V březnu 2019, kdy byl Andrej Babiš na třídenní návštěvě v USA, zašel v hlavním městě na zápas NBA mezi Washington Wizards a Dallasem. Při té příležitosti se chtěl setkat s populárním českým basketbalistou Tomášem Satoranským, který za „Wizardy“ hraje. Sportovec však vyjádřil nesouhlas: „Osobní setkání jsem odmítl, na zápas však může dojít kdokoliv,“ odpověděl na otázku svého fanouška na facebooku.

()

Podobnou kampaň vedl Babiš už v červnu 2017. Na svém facebookovém profilu tehdy uveřejnil pozvání na historický průvod krále Karla IV., kde hovořil v množném čísle a jmenoval pořadatele akce, Dobřichovickou divadelní společnost, takže vznikl dojem, že tito amatérští divadelníci mají s jeho osobou či politickou kampaní něco společného.

Jiří Geissler, člen divadelní společnosti, k tomu mimo jiné uvedl: „Musím se kategoricky ohradit proti zneužití jména našeho spolku v pozvánce člověka, kterého jsme nikam nezvali, nepřejeme si, aby se o nás jakkoliv otíral, a rozhodně s ním nechceme mít nic společného. Je to naprostá neomalenost a arogance moci takto zneužívat tradiční akci s tradičními pořadateli.“ A dodal: „Vy, kteří dorazíte do cíle pochodu na Karlštejn, vězte, že s Babišem nemáme nic společného, a pokusme se ho všichni společně vypískat, v ještě lepším případě vymáchat v Berounce, aby si tuhle svou drzost pamatoval co nejdéle!!!“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]