Kardinál Duka fantazíruje o požárech katedrál. Je veřejná osoba, měl by se mírnit

ČT

Kardinál Dominik Duka | FOTO: ČT

Kardinál Dominik Duka o historii jistě něco ví, ale závěry, ke kterým dochází, jsou podivné. Teď se pustil do interpretace požárů dvou katedrál ve Francii a dostal se na hodně křehký led. Fanoušci krajní pravice a různí vlastenci ale budou spokojeni.

Na svém blogu na Aktuálně.cz kardinál píše: „Loňský požár Notre Dame v Paříži byl chápán širokou veřejností jako něco, co bychom mohli srovnat se zapálením Alexandrijské knihovny, a dlužno dodat, že jsem dodnes nenalezl uspokojivý závěr vyšetřování jeho příčin. Do dnešního dne neznáme příčinu požáru v Notre Dame. Ptejme se, jak k tomuto požáru mohlo dojít. Zároveň vyzývám tisk, aby o těchto událostech přinášel pravdivé a poctivé svědectví, bez zámlk, a apeluji na úřady, aby byly ke svým občanům upřímné.“

Pavel Hofman

A dále: „Dnes je jisté, že katedrála Notre Dame požár přežila a přečkala i následný útok těch, kteří by ze starobylé katedrály chtěli udělat obchodní centrum či něco jako lunapark. Nyní tu máme nový požár katedrály, tentokrát bezpochyby úmyslně založený. Víme také, že v předchozích letech ve Francii proběhly útoky na množství význačných kostelů, včetně podlé vraždy samotného kněze Jacquese Hamela v moment sloužení bohoslužby. Čísla útoků vůči křesťanským kostelům a židovským synagogám dosahují enormní výše.“

A dále: „Požár katedrály v Nantes považuji za druhý útok na naši civilizaci. Pokud se někdo domnívá, že jsem nepřítelem západní civilizace, tak ho mohu ujistit, že v takovém případě bych musel být členem organizací a ideologií, se kterými po celý život vedu zápas o svobodu a se kterými bojoval už můj otec, i dědeček. Budeme-li k ničení symbolů naší civilizace mlčet, tak shoříme podobně jako Alexandrijská knihovna či Reichstag.“

Dominik Duka by měl ve svých konspiračních teoriích trochu brzdit. Od duchovního čekáme tradičně jistou uvážlivost. Věta „do dnešního dne neznáme příčinu požáru v Notre Dame“ tu ve spojení s tím, co píše tady a vykládá i jinde, celkem jasně ukazuje, že Duka naznačuje nějaké široce založené spiknutí proti civilizaci. Nejsme natvrdlí a Duka musí vědět, že si to část publika radostně vyloží jako potvrzení, že se jedná o žhářství nějakých (nepochybně islámských a imigrantských) kruhů. Ne tak, že nějaký dělník na lešení kouřil. V Nantes je to to samé. Pozornost vzbudilo, že po požáru byl zadržen imigrant z Rwandy, který u chrámu pracoval jako diecézní dobrovolník a měl na starost zavírání kostela. Jenže ten byl teď policií bez vznesení obvinění propuštěn. Sám duchovní katedrály už předtím řekl, že si u něj žhářský čin neumí představit. Ale Duka má jasno předem.

Jeho výklady, jak chtěl někdo z Notre Dame udělat obchodní centrum, jsou úplně přitažené za vlasy. Celá debata se vedla o tom, jak obnovit tu malou věžičku, co shořela, popřípadě se objevovaly nějaké avantgardní nápady na obnovu střechy, které nikdo nebral vážně. Jeho Eminence se teď ale zavděčuje „zachráncům“ Evropy, kteří řádí v různých wlastenských spolcích bílého muže.

A ještě něco. Dominik Duka píše: „Čísla útoků vůči křesťanským kostelům a židovským synagogám dosahují enormní výše. Jistě někdo může zprávu amerického think-tanku Gatestone Institute umenšit jako výstup ‚far-right‘ pravice, v takovém případě se ale ptám, co je na zveřejněných číslech nesprávného.“

Na těch číslech není nesprávného nic. Nesprávné je útočit na kostely a synagogy. Nesprávné ale taky je, když si kardinál výběrem faktů modeluje realitu podle svých ideologických představ.

Pro doplnění dnešní zpráva: „Ve východoněmeckém Magdeburku začal soud s pravicovým extremistou obžalovaným z loňského útoku na synagogu v Halle. Proces se Stephanem Ballietem, který dva lidi zastřelil a další zranil, je jedním z nejsledovanějších od znovusjednocení Německa… U muže, který se nyní musí zodpovídat z dvojice vražd a z 68 pokusů o vraždu, se po činu našel pamflet, v němž napsal, že chce zabít co nejvíce ‚nepřátel bílých‘ –⁠ hlavně Židů. Vyšetřovatelům, podle nichž jednal s antisemitskou, rasistickou a xenofobní motivací, později řekl, že chtěl původně útočit na muslimy, nakonec se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro ‚nespokojené bílé muže‘, jako je on, ‚největším problémem‘.“ (CNN Prima News)

Takže ultrapravicový extremista, který taky hájil západní civilizaci bílého muže. Stejně jako masový vrah Brevik. Ten se ve svém manifestu odvolával na bitvu u Vídně a záchranu civilizace před neomarxismem. Trestných činů proti muslimům je třeba v Německu kolem tisícovky ročně, proti mešitám několik desítek. (V roce 2018 tam došlo k 910 útokům na muslimy a ke 48 útokům na mešity.)

Dominik Duka by měl trochu ubrat plyn ve svých konstrukcích, doplnit si čísla a kategorie a zamyslet se nad tím, proč ho mají tak rádi v Parlamentních listech. Kdyby nevěděl, můžeme mu to říct.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner