Kardinál Duka hlásá konspirační teorii o koronaviru jako biologické zbrani

Kardinál Dominik Duka (ČTK)

Kardinál Dominik Duka | FOTO: ČTK

Různých podivných teorií o koronaviru máme už celou řadu. Je to směs různých bizarností, kterým bychom se mohli smát, kdyby jim tolik lidí nevěřilo a nedevastovalo to poslední zbytky schopnosti trochu kriticky myslet. Teď už ale přispěl i kardinál Duka, což je zvláště politováníhodné.

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka se problematice koronaviru nijak zvlášť nevěnoval. Ovšem způsob, jakým to jaksi mimochodem udělal, je pozoruhodný. Na jeho facebookové stránce Z katedry najdeme záznam jeho promluvy s datem 8. února s titulkem „Co dlužíme dnešnímu člověku? Tradiční setkání řeholníků u příležitosti Svátku Uvedení Páně do Chrámu.“

FORUM 24 (archiv)

Jde tam celkem o věci, na které jsme v kostele zvyklí, život a smrt, muž a žena a tak dále. Pak to ale najednou přijde:

„Situace koronaviru nás vrací k tomu, čeho se nejvíc bojíme my křesťané? Co nejvíc sledujeme? Počet úmrtí. Jenže víte, že my staří, když si zlomíme zlomíme krček, kyčli a dostaneme zápal plic, tak můžeme jít, že jo. Jsou tady mnozí z vás zdravotníci. Přijde zápal plic a je to. No a teď v této situaci je to čínský virus. Únik biologické zbraně, o tom jsou přesvědčeni vojenští specialisté na celém světě. Buď se to bojí říct, nebo to nesmí říct, který nastoupí místo zlomeného krčku, nastoupí místo další nemoci. Máme tady lékaře, mohou mě i korigovat a odcházíme, ale pro křesťana je to úplně podobné jako předtím, než jsme se narodili. My musíme překročit hranici smrti…“

Jedna věřící tam pod záznamem jásá:

Nádherné kázání, otče Dominiku ♥ Mluvíte nám Pravdu od srdce. Ježíš Kristus, Duch svatý a Otec, Pán Bůh s námi – i s Tebou. Historie a pandemie se neustále na světě opakují. † † † † † † † † † † † †

No dobře, duchovní rozměr života a smrti nechme teď stranou. Proč ale Dominik Duka vykládá nějaké ničím nepodložené fantasmagorické teorie o biologické zbrani? Jak to ví? Jak ví, že o tom, že jde o únik biologické zbraně, „jsou přesvědčeni vojenští specialisté na celém světě“? Podle něj „se to bojí říct, nebo to nesmí říct“. Takže někdo z těch světových specialistů se to nebál říct jemu? Nebo porušil nějaké státní tajemství a primasovi českému to vybreptal?

Nebudeme na kardinála zaklekávat v duchu jistého politika a vyzývat ho: „Nebuďte slušnej! Řekněte jména!“ Ono by to bylo nejspíš zbytečné. Není žádný věrohodný zdroj, který by tvrdil, že covidový virus je biologická zbraň. Může se vést leda spor o to, jestli to není virus, který unikl kvůli neopatrnosti z nějaké laboratoře, což je ale něco úplně jiného.

Zato tato tvrzení najdeme na četných dezinformačních serverech. Jen namátkou za pár posledních dní:

Pravdive.eu (14. února): Je známo, že virus zabíjí především starší a chronicky nemocné lidi, kteří ovšem vlastní a obývají mnoho bytů a domů, takže je to vhodná biologická zbraň, protože noví Evropané chtějí určitě také někde bydlet. (Totéž na Pravyprostor.cz téhož dne.)

Pokec24.cz (6. února): Virus COVID-19, kvůli kterému byla vyhlášena pandemie, mohl být uměle vyroben v jedné z laboratoří ve Spojených státech. Tento názor sdílí bývalý člen komise OSN pro biologické zbraně, vojenský expert Igor Nikulin.

Nwoo.org. (2. února): Touto dobou se už ale ví, kdo ten „někdo“ je a i proč shání DNA celé světové populace. Je to Čína, komunistická strana Číny a zkoušejí na bázi DNA informací z celého světa postupně vyvinout biologické zbraně na vyhubení celých lidských skupin.

Takže pražský arcibiskup má stejný názor jako Igor Nikulin. Nikulin proslul i jinými odbornými názory, třeba že za otravou Sergeje Skripala a jeho dcery novičokem ve Velké Británii jsou Spojené státy. Tak to aby nás Pán Bůh při zdravém rozumu zachovati ráčil.

Jako by nám nestačili blouzniví konspirativci ve sněmovně a v nejrůznějších putinovských stokách. Už to máme i v katedrále.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]