Kardinál Duka našel společnou notu s mullou Umarem

(Jan Šibík)

FOTO: Jan Šibík

Nestoudný text kardinála Dominika Duky ponižuje oběti znásilnění na Ukrajině. Opravdu si má připadat ukrajinská žena znásilněná Putinovým vojákem jako druhořadá bytost jen proto, že si dovolila přežít?

„Celý problém vyžaduje nejen nestrannost, ale musí být přihlédnuto, že pachatel, příslušník ozbrojených sil, je často také obětí těch nejsilnějších emocí a vášní, kdy hrůza z boje, strach a nenávist ho přivádějí do­opravdy až k úrovni jakéhosi amoku. Zabíjí bez rozmyslu a ničí vše živé i veškeré hodnoty, které reprezentují protivníka.“

Zde je třeba jasně říct, že amok – zuřivá psychotická ataka, nemá se znásilňováním vojáky okupační armády nic společného. Zcela dez­orientovaný člověk v amoku s rozmazaným vědomím rozseká mačetou několik lidí a dvě autobusové zastávky. Znásilnění vojákem okupační armády je chladnokrevný akt perverzní libosti z ponížení a zneužití ženy, při němž je pachatel plně trestně zodpovědný. Vojáci znásilňující ženy na okupovaném území nejsou šílenci v amoku, ale zamindrákovaní zločinci.

Přežilas? Styď se!

„V úctě před velkým počtem mladých dívek i žen, které zaplatily za tuto obranu (před znásilněním – pozn. aut) svým životem, považuji za nutné, abychom skutečně vyvinuli co největší úsilí nejen jak těmto zločinům zabránit, ale také i v úctě pokleknout před těmito vzory statečnosti. Ano, je to mimořádné řešení, hrdinské řešení a myslím, že ho také málo zdůrazňujeme.“

Zdá se, že kardinál považuje za lepší řešení sexuálního napadení, když se žena nechá zabít, než když se nechá „pouze“ znásilnit. To je ovšem uvažování typické pro sociokulturní úroveň pákistánského venkova, kde může být žena po rozhodnutí vesnické rady starších hromadně znásilněna, a pak, neboť tím ztratila čest, je od ní požadována sebevražda. Uvedený jev ovšem potírá i pákistánská vláda, protože koncept „žena znásilněním ztrácí čest“ už není přijatelný ani v této asijské oblasti. Podle Duky je žena, která se raději nechá zabít, aby nebyla znásilněna, hrdinkou. To je názor hodný mully Umara, zakladatele Tálibánu.

„Navrhovaná…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články