Kardinál Vlk: Když se kšeftuje s vyznamenáními, zdravě uvažující občan se nemá udělování účastnit

foto: ČT ()

Kardinál Miloslav Vlk se na svých osobních stránkách 24. 10. také vyjádřil k současnému dění kolem Hradu. Z jeho textu vybíráme:

Příčiny k těmto mým úvahám zadávají většinou politici a veřejní činitelé. Velice často přichází impuls z projevů prezidenta Miloše Zemana, který se cítí „povinen“ vyjadřovat se k nejrůznějším událostem a problémům, ať spadají do jeho kompetence nebo ne, bez ohledu na běžné zvyklosti v naší demokracii. Tyto skutečnosti byly v minulosti už vícekrát diskutovány. Příčinou jsou často i problematické výroky prezidentova mluvčího Ovčáčka.

V poslední době je diskutováno prezidentovo zrušení původně slíbeného státního vyznamenání příbuznému ministra kultury panu J. Bradymu, který přežil holocaust. Od začátku jsem byl od Daniela Hermanna o celém průběhu záležitosti informován. Původně jsem se chtěl, jak jsem organizátorům slíbil, setkání s dalajlámou zúčastnit, ale vzhledem k tomu, že jsem na léčebném pobytu a mám se kromě toho účastnit zahájení oslav pětistého výročí protestantské reformace ve švédském Lundtu, kde bude přítomen papež František, musel jsem se ze setkání s dalajlámou omluvit, než se celá kauza rozhořela.

Když potom celá záležitost vyhřezla různými lživými prohlášeními ze strany Hradu, a já jsem byl dobře informován o jejím průběhu, musím se rozhodně postavit na stranu těch, kdo odsuzují takovéto kšeftaření s významnými symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu.

Alespoň tímto vyjádřením se připojuji ke všem akcím, které se na protest proti nehoráznému a ponižujícímu jednání prezidenta Zemana konají.

Už jsme zažili řadu kauz kolem fungování Miloše Zemana jako prezidenta. Tato je však, myslím, velmi flagrantní, a proto si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje.

Možná, že další kauzy, které jistě přijdou, vybudí národ k pochopení, že podobné jednání snižuje v celém světě pověst našeho národa, kterou mnohé osobnosti v minulosti budovaly, a že napříště bude nutné kvalitněji vybírat kandidáty na tento nejvyšší post v naší společnosti.

Převzato z www.kardinal.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]