Kardiochirurg Pirk: Česko nejnezdravější zemí světa? Nesmysl!

(Wikipedia)

Uznávaný kardiochirurg Jan Pirk považuje nedávno zveřejněný britský výzkum serveru Clinic Compare, podle kterého je Česko nejnezdravější zemí na světě, za úplný nesmysl. Studie, o které psal také britský list The Independent se zabývala kombinací obezity a konzumace alkoholu a tabákových výrobků ve 179 státech světa. Nejzdravější zemí má být naopak Afghánistán.

„Já si myslím, že to je úplný nesmysl. Když se podíváme na průměrnou délku života, tak jsem přesvědčený, že by to dopadlo úplně jinak. Neumím si představit člověka, který by považoval Afghánistán za nejzdravější zemi na světě. To tedy skutečně ne,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi přednosta kardiocentra IKEM.

(The Independent)

Pirk navíc poukázal na to, že měřit alkohol a litry je značně zavádějící. Podle studie každý Čech v průměru vypije ročně 13,7 litru alkoholu. „Pokud je to na litry, je to možné, protože u nás se pije pivo. Ale pokud by se to počítalo na množství alkoholu, pak jsem navštívil země na východ od nás, kde se pije tvrdý alkohol téměř stejně jako u nás pivo,“ řekl pro ČT dále Jan Pirk, který například skelničku vína denně považuje za tělu prospěšnou.

Ve studiu byl spolu s Pirkem také fyzioterapeut Pavel Kolář. Ten dostal otázku, čím nás mohou Indie, Somálsko nebo Eritrea, které naopak podle studie patří k nejzdravějším zemím, inspirovat. „Jedině možná tím dostatkem pohybu, který si myslím, že je v těchto zemích větší, ale také bych té studii úplně nevěřil, protože skutečně ta délka života je úplně jiná,“ řekl pro ČT Pavel Kolář. Přesto poukázal na to, že situace příliš lichotivá není. Zmínil například, že v Česku trpí nadváhou 66 % obyvatel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]