Karel Gott: Nejviditelnější odstín šedi

Karel Gott (Profimedia)

Karel Gott | FOTO: Profimedia

Smrt Karla Gotta v říjnu 2019 znamenala odchod člověka, nikoli jeho kultu. Více než dva roky po monumentálním pohřbu probíhají další pokusy připomenout jeho život a dílo. Některé jej posvěcují, jiné problematizují. Pointa? Loňský autorizovaný životopis Má cesta za štěstím vychází na konci ledna v dotisku, návštěvnost rodinou schváleného dokumentu Karel se zastavila na čtyřech stech tisících diváků, přičemž v televizi se na něj 16. ledna dívalo 1,6 milionu lidí starších patnácti let a kritický portrét publicisty Pavla Klusáka Karel Gott – československý příběh, který se v obchodech objevil na konci minulého roku, byl vyprodaný během několika týdnů. Čech je jako zubatá. Co se týče Karla, bere vše.

Když v červenci 2019, tři měsíce před odchodem na věčnost, slavil Karel Gott osmdesátiny, napsal jsem, že zpěvák, jenž strávil na scéně šest desítek let, se stal součástí DNA země, jejíž obyvatelé se rozdělují podle toho, co si o něm myslí. „Když mluvíme o Gottovi, jako bychom hovořili o třetí ruce, kterou buďto potřebujeme, nebo nechceme.“ Nesestřelitelný zlatý slavík k sobě připoutal několik generací fanoušků, především žen a dívek, jež by daly život za večeři s Mistrem, zatímco pro kriticky smýšlející část národa je dodnes tváří normalizace, jež „lasvegaského“ páska proměnila v dederona jako poleno, a Milan Kundera jej za to nazval idiotem hudby. O čem to svědčí? Že vyučený elektrikář dostal na záda naloženo mnohem víc než jiní. Jeho popularita na něj vytvořila tlak, zpod něhož mohl vyjít jedině buď jako první hrdina (Marta Kubišová), anebo první konformista.

Vrchol, kde fouká

Podnikl jsem experiment několikahodinového rozsahu. V těsném sousedství jsem na sebe nechal působit Klusákovu čtyřsetstránkovou knihu, snažící se demytizovat zpěvákův život na základě dohledaných historických pramenů, a dokument Olgy Špátové. Ten naopak tyto mýty bere jako fakt a staví z nich emotivní příběh. Byl to zajímavý zážitek, asi jako kdyby vám muž a žena během rozvodového řízení odvyprávěli příběh svého manželství. Společné by bylo pouze datum svatby.

Rozdvojení zpěvákovy osobnosti je logické. Poprvé se rozsáhlejší Gottovy biografie ujal člověk z druhého břehu…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články