Karel III. poprvé jako panovník promluvil v parlamentu. Chci sloužit zemi po vzoru své matky, prohlásil

Britský král Karel III. (Henry Nicholls/Pool Photo via AP)

Britský král Karel III. | FOTO: Henry Nicholls/Pool Photo via AP

Britský král Karel III. v pondělí 12. září poprvé po svém nástupu na trůn promluvil v parlamentu. Poděkoval zákonodárcům z obou komor za projevy soustrasti a řekl, že chce sloužit zemi po vzoru své matky, královny Alžběty II. Krále doprovázela jeho manželka Camilla.

Předsedové obou komor parlamentu přednesli na úvod setkání s novým monarchou projevy soustrasti. Jako první ke králi promluvil lord John McFall, který přednesl projev jménem Sněmovny lordů. „Královna Alžběta II. byla vůdkyní a služebnicí lidu,“ oznámil. Následoval projev předsedy Dolní sněmovny, sira Lindsayho Hoylea, jménem poslanců. „Přestože je náš smutek hluboký, víme, že ten váš je hlubší,“ řekl králi.

Britská královna Alžběta II. (The Royal Family / se souhlasem)

Král Karel III. poděkoval všem zákonodárcům za projevy soustrasti a slíbil, že bude následovat příklad své matky, která podle něj zasvětila život „nezištné službě vlasti“.

„Jsem hluboce vděčný za kondolenční projev, který tak dojemně shrnuje to, co pro nás všechny královna znamenala,“ řekl. „Když před vámi dnes stojím, nemohu necítit váhu historie, která nás obklopuje a připomíná nám živoucí parlamentní tradici,“ řekl. „Parlament je živým a dýchajícím nástrojem naší demokracie,“ vzkázal. „Spojení s mou milovanou zesnulou matkou jsou vidět všude kolem, od fontány Silver Jubilee v New Palace Yard až po sluneční hodiny ve Old Palace Yard, které označují její Zlaté jubileum.“ Nakonec dodal, že zvon Big Ben – „jeden z nejmocnějších symbolů našeho národa“ – bude koncem tohoto týdne oznamovat přesun rakve se zesnulou královnou z Buckinghamského paláce do parlamentu. Po ukončení jeho řeči zahrála státní hymna.

Král a jeho manželka Camilla, královna choť, po vystoupení v parlamentu odletěli do Edinburghu, kde se připojí k průvodu za královninou rakví z edinburského paláce Holyroodhouse do katedrály svatého Jiljí. Později se král sejde se skotskou první ministryní Nicolou Sturgeonovou a navštíví skotský parlament.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články