Karel Schwarzenberg: Boj o svobodu Ukrajiny je i bojem o nás

Karel Schwarzenberg (Profimedia)

Karel Schwarzenberg | FOTO: Profimedia

Zakladatel TOP 09, bývalý ministr zahraničí, někdejší spolupracovník Václava Havla. To je Karel Schwarzenberg. V rozhovoru pro Týdeník FORUM popisuje, co se povedlo a co se nepovedlo třicet let po listopadu 1989. Zhodnotil také jednotlivé prezidentské kandidáty, kteří by rádi zaujali místo po Miloši Zemanovi, a hovořil o důsledcích války na Ukrajině.

Bavíme se spolu jen pár dní před 17. listopadem, kdy si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii. Jak ho budete letos slavit?

Budu v Bratislavě diskutovat s paní prezidentkou Čaputovou.

Jak hodnotíte uplynulých 33 let od sametové revoluce? Je Česká republika úspěšná tak, jak si představovali účastníci demonstrací?

Podívejte se, na jedné straně je úspěšná neuvěřitelně. Když si pamatuji, jak jsem jezdil po krajích českých, tak všechno bylo šedé, špinavé, zanedbané, rozpadající se památky, baráky ve strašném stavu. Když se dnes podívám, tak náměstí září, památky jsou skoro, ne všechny, ale valná většina, opravené, a když se podívám, jaká auta tady v zapadlých končinách jezdí, tak je to na jedné straně neuvěřitelný pokrok. To si musíme přiznat. Na druhé straně, řekněme, ideální stát samozřejmě ještě nejsme. Někdy mám dojem, že právě 50 let různých podivných režimů mezi léty 1939 a 1989 v nás ještě trčí.

Čeho jsme se naopak nedokázali zbavit?

Pořád ještě nemáme hluboce zakořeněný pojem práva. To je největší problém České republiky, se kterým jsme se ještě nevyrovnali.

Budou ty letošní oslavy podle vás v něčem jiné? Přece jen žijeme v době krize, v Evropě je válka, epidemie covidu se zdá, že skončila.

Doufám, že nám to připomene, že ve skoro každé generaci musíme jednou nastoupit a za svobodu, demokracii a právní stát bojovat. Jako naši dědové, naši otcové této generace. Mladá generace to ještě nezažila. Nevylučuji ale, že i vám se to stane.

V posledních letech se ve vztahu k 17. listopadu mluvilo o tom, že jsou oslavy vyprázdněné, že jde jen o laciný antikomunismus a že neodráží názory a identitu právě mladé generace. Má smysl 17. listopad slavit v takové míře, jako se to děje?

Myslím, že to má smysl. Výtka je ale správná. Několik proslovů, které jsem slyšel během posledních let, bylo opravdu duchaprázdných…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články