Karel Schwarzenberg na Ukrajině: Rusko bude konflikt na Donbasu udržovat

Karel Schwarzenberg na check-pointu Zajceve. (Pavlína Hájková)

Karel Schwarzenberg na check-pointu Zajceve. | FOTO: Pavlína Hájková

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09/STAN) navštívili tento týden východní Ukrajinu, kde jednali se zástupci správy doněcké oblasti a podpořili přímo na frontové linii obyvatele země.

Předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Karel Schwarzenberg a europoslanec Jaromír Štětina, který je členem zahraničního výboru Evropského parlamentu, se ve středu vrátili z oficiální návštěvy Ukrajiny, kde se během několika dní setkali se zástupci vlády, humanitárních organizací i médií.

„Rusko bude konflikt udržovat. Slavné minské dohody neplní žádná ze stran. Ukrajina má podle nich pořádat v obsazených oblastech svobodné volby. Jak to má udělat, když je tam cizí armáda?“ řekl Schwarzenberg po návratu z cesty.

Jižně od Kramatorsku oba politici navštívili kontaktní linii znepřátelených ozbrojených sil u obce Zajcevo. „To, že dva evropští politici navštívili bezprostřední zónu konfliktu, je výraznou symbolickou podporou ukrajinského ozbrojeného boje proti ruským a separatistickým okupantům,“ říká europoslanec Štětina.

V Kramatorsku vedli jednání s  ukrajinským gubernátorem Pavlem Žebrivským, předsedou Oblastní státní administrace a vedoucím Vojensko-civilní správy Doněcké oblasti. Žebrivský oba politiky informoval o hospodářské, politické a vojenské situaci v této oblasti a zmínil i mezinárodní kontext konfliktu. Sám charakterizoval Minské dohody takto: „Evropa nás nutí, abychom vyjednávali s okupanty a teroristy.“

V Kyjevě pak jednali s Refatem Čubarovem, předsedou krymského parlamentu, tzv. Medžlisu. Jaromír Štětina mu předal text rezoluce o Krymských Tatarech, kterou minulý týden přijalo plénum Evropského parlamentu. Evropská rezoluce připomíná smutné události z května 1944, kdy Stalin nechal deportovat až 250 000 Krymských Tatarů do Uzbekistánu. Evropští poslanci podpořili Krymské Tatary v jejich vzdoru proti současné okupační moci. Rezoluce zdůrazňuje jasnou podporu svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny. Evropský parlament také vyzval Ruskou federaci, aby ukončila politicky motivované pronásledování disidentů a občanských aktivistů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]