Karel Schwarzenberg se loučí: Spousta politiků káže strach. My se nebojme

Karel Schwarzenberg  (ČTK)

Karel Schwarzenberg | FOTO: ČTK

Před Českou republikou, Evropou i TOP 09 stojí podle končícího šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga generační výzva, a to obstát v době migrační krize. Loučící se předseda TOP 09 ji přirovnal k tomu, jak se předchozí generace musely vyrovnat s nacismem a dobou komunistické vlády. V dnešním projevu na volební sněmu zdůraznil, že je třeba být k uprchlíkům přátelský a vstřícný, protože stát se uprchlíkem může každý. Konstatoval, že 25 let, které uplynuly od roku 1989, bylo „zlatých“. Tato doba však skončila.

Za velkého aplausu Schwarzenberg slíbil, že bude se stranou dále spolupracovat, a požádal o podporu pro svého nástupce Miroslava Kalouska. „Bylo mi mezi vámi vždy dobře. Málokdy jsem viděl tak velkou loajalitu jako v naší straně,“ uvedl s tím, že TOP 09 prošla vítězstvím i krušnějšími časy. Nyní se podle něj musí s úsměvem postavit nové výzvě. „Nejdůležitější je nebát se,“ uvedl s odkazem na slova prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Schwarzenberg několikrát zopakoval, že před TOP 09 stojí „tuhé časy“. Voliči ale podle něj ale ocení stranu, která stojí pevně ve svých kramflecích, bojuje za svobodu, právo a demokracii. „Doba 25 let po roce 90 bylo zlaté období. Teď nastanou drsnější časy jak pro Evropu, tak pro naši republiku i pro naši stranu. Nejdůležitější je nebát se. Spousta politiků tady káže strach. Nebojme se a milujme lidi. Je to trochu patetické, já vím. Ale ujišťuji vás, že je to jediná důležitá rada pro naši politiku. Život je krásný, protože země je překrásná a stojí za to za ni bojovat. Vím, že ještě budeme mít tuhé časy před sebou, ale jsem přesvědčen, že voliči ocení stranu, o které je známo, že neuhýbá od svých zásad a že vždy bude bojovat za svobodu a právo,“ uvedl končící předseda.

Novinářům Schwarzenberg řekl, že pro něj nebylo rozhodování o odchodu z čela TOP 09 těžké. Zůstane expertem na zahraniční politiku a nebude mít odpovědnost předsedy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]