Karlova univerzita definitivně zavřela Česko-čínské centrum. Rektor v odůvodnění plete příčinu problému s jeho následky

Wikidata

Tomáš Zima | FOTO: Wikidata

Univerzita Karlova definitivně ukončila činnost svého Česko-čínského centra. Její rektor Tomáš Zima to napsal ve svém prohlášení, kde však zároveň vyložil, že problém předmětné vlivové organizace spatřuje v jeho veřejném pojmenování – v publicitě.  

Česko-čínské centrum UK (ČČC) nejstarší česká univerzita založila oficiálně s úmyslem podpořit a koordinovat fakultní aktivity směřující ke spolupráci s akademickými institucemi Čínské lidové republiky. Podle Zimy ji nyní ruší kvůli „negativní publicitě, která se na centrum snesla a významně jeho obraz poškodila“. Zima se také správně obává, že „mohou zcela nešťastně a nezaslouženě utrpět i aktivity připravované fakultami UK.“

Zima tím pomíjí podstatu problému, spočívající v tom, že Česko-čínské centrum bylo zjevným nástrojem východní komunistické mocnosti k prosazení svého vlivu ve střední Evropě. Konference i zahraniční cesty jeho členům platila Čína. O tom, nakolik obskurní spolek ČČC představovalo, výmluvně svědčí i skutečnost, že na svých webových stránkách běžně odkazovalo prokliky na komunistické Haló noviny.

„V souvislosti s výše uvedenými okolnostmi jsem v minulých dnech oslovil stávající členy rady ČCC a vedení zapojených fakult s návrhem na zrušení centra. Podpůrná stanoviska mne ujistila, že jde o správnou úvahu, a proto jsem rozhodl o ukončení činnosti Česko-čínského centra UK k dnešnímu datu – tj. 13. 11. 2019,“ napsal rektor Univerzity Karlovy.

„Chci ujistit nejen akademickou, ale i širokou veřejnost, že zrušení centra v žádném případě nebude mít žádný dopad na pokračování interního auditu, který aktuálně probíhá, a na další možné kroky vyplývající z jeho závěrů,“ dodal Zima.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner