Katalánské referendum zasáhlo i fotbal. Stotisícový Camp Nou zel prázdnotou

YouTube

Stadion FC Barcelona Camp Nou zel prázdnotou | FOTO: YouTube

Referendum o nezávislosti Katalánska zapříčinilo, že byl během včerejšího utkání španělské La Ligy tamní fotbalový chrám Camp Nou zcela prázdný. FC Barcelona chtěla utkání s Las Palmas odložit, jenže s žádostí neuspěla. Místopředseda klubu Carles Vilarrubi na protest rezignoval na svou funkci.

Výkop utkání byl naplánován na 16.15 hodin. Přibližně hodinu a půl před začátkem duelu Barcelona oznámila, že bude zápas kvůli obavám o bezpečnost odložen. Jenže vedení ligy k tomu nedalo svolení a vedoucímu celku španělské nejvyšší soutěže by tak hrozila kontumační porážka 0:3. Nakonec dosud neporažený celek La Ligy v 16.00 oznámil, že se utkání odehraje bez diváků. Největší fotbalový stadion v Evropě s kapacitou téměř 100 000 diváků tak byl zcela prázdný a naštvaní fanoušci z celého světa cestovali na utkání zbytečně.

„Ztratili bychom tři body za neúčast v zápase a tři body jako trest,“ řekl prezident klubu Josep Maria Bartomeu. „Litujeme toho, co se dnes dělo v Katalánsku. Je to potlačování svobody projevu, což nás znepokojuje,“ dodal Bartomeu.

V ulicích Barcelony bylo během nedělního referenda o odtržení Katalánska od Španělska zraněno několik stovek lidí a policie proti demonstrantům dokonce použila gumové projektily. Během utkání katalánského celku proti španělským týmům i za „normálních okolností“ občas dochází k pálení španělských vlajek a podobným excesům. Klub se tak logicky obával ještě horšího dění. Fanoušci navíc předem oznámili, že pokud zápas nebude odložen, vtrhnou přímo na trávník.

Politika se tak trochu dotkla i dění na hřišti. Fotbalisté FC Barcelona nesměli do zápasu nastoupit v barvách katalánské vlajky, a tak měli alespoň malou katalánskou vlajku na zadní straně dresu u krku a v katalánských barvách vyšli z útrob stadionu. Tým z Kanárských ostrovů Las Palmas naproti tomu nastoupil s vyšitou španělskou vlajkou.

V prvním poločase bylo patrné, že na podobné ticho hráči Barcelony zvyklí nejsou. Po přestávce už se ale dokázali prosadit a zásluhou dvou branek Messiho a jedné Busquetse vyhráli nad Las Palmas 3:0. FC Barcelona tak po sedmi kolech vede bez ztráty bodu španělskou La Ligu.

„Je to ostuda, ty obrázky mluví samy za sebe,“ prohlásil obránce Barcelony Gerard Piqué, který se referenda účastnil, stejně jako legendy klubu Carles Puyol a Xavi. Piqué se během pozápasového rozhovoru rozplakal řekl, že je hrdý na katalánský lid. O duelu na prázdném stadionu Camp Nou hovořil jako o jedné z nejhorších zkušeností kariéry. Zároveň Piqué zmínil možný konec ve španělském národním týmu.

Mnoho Katalánců španělskou reprezentaci nevnímá jako svůj národní tým. Během finále fotbalového MS v roce 2010 mezi Španělskem a Nizozemskem někteří fandili Nizozemsku. Titul mistrů světa tehdy Španělsku vystřelil paradoxně Katalánec Andrés Iniesta. Jako svou reprezentaci bere část Katalánci spíše FC Barcelona. Pokud by se Katalánsko skutečně odtrhlo, FC Barcelona by mohla místo ve španělské lize nastupovat například v anglické, francouzské nebo italské nejvyšší soutěži.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner