Katastrofa na Břeclavsku vyvolala obří vlnu solidarity. K obnově přispěl Komárek, Lichtenštejnové i dary Čechů ve výši 100 milionů

Hodonín, Bažantnice 25. 6. 2021 (Zbyněk Kopeček)

Hodonín, Bažantnice 25. 6. 2021 | FOTO: Zbyněk Kopeček

Na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi sbírky, na dárcovských kontech se sešly desítky milionů korun. Například na kontě sbírky Nadace Via nasbírali již přes sto milionů korun a dary stále přibývají. Přidal se i miliardář Karel Komárek nebo rodina Lichtenštejnů. 

Další sbírku vyhlásily například Diecézní charita Brno, Husitská diakonie, dárcovská platforma znesnáze21, Člověk v tísni či Konto Bariéry. Svaz měst a obcí ČR uvolní z rezervy pětimilionovou částku na cílenou pomoc, organizuje i finanční sbírku.

Nadace Karel Komárek Family Foundation a společnost Sazka věnují na obnovu regionu 150 milionů korun. „Jsem rodákem z Hodonína a tato událost mne hluboce zasáhla. Teď je potřeba jednat rychle. Proto jsme hned vyčlenili potřebné peníze, které pomohou jak vyřešit okamžité potřeby, tak postupně vrátit život tam, kde ho živel ochromil,“ uvedl Komárek. „Pokud to bude třeba, jsme připraveni uvolnit i další prostředky,“ doplnil.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Nadace ČEZ přispěje deseti miliony korun. „Dění na Hodonínsku všichni intenzivně vnímáme a s místními obrovsky cítíme. Hledáme cesty, jak postiženým pomoci. A protože víme, že kdo rychle dává, dvakrát dává, uvolňujeme z prostředků Nadace ČEZ první poměrně velký balík peněz, které jsme schopni poskytnout velmi rychle a s minimální administrativní zátěží,“ řekl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš.

Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc – nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech, nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.

K podpoře se přidala i Nadace knížete z Lichtenštejna. „Je naprosto nepředstavitelné přijít o člena rodiny, dům, zahradu, majetek i vzpomínky během pouhých několika minut, kdy příroda obrátí svou nejhorší sílu proti člověku. Celým svým srdcem soucítím s nevinnými oběťmi této hrozivé katastrofy,“ uvedl v prohlášení princ Constantin z Lichtenštejna.

„Je potřeba neodkladné pomoci, zejména dětem, které jsou obyčejně zasaženy nejvíce a které se obtížně vyrovnávají s tím, co se vlastně stalo – a co v několika minutách tak zásadně změnilo jejich život. Nadace knížete z Lichtenštejna je připravena okamžitě úzce spolupracovat s kompetentními českými úřady s cílem identifikovat a podpořit udržitelné projekty se zvláštním zřetelem na potřeby dětí,“ dodává v prohlášení.

Odhady výše škod od pojišťoven se počítají ve stovkách milionů korun. Škody po extrémních bouřkách dosáhnou za celé Česko celkem 750 milionů korun, odhadla Generali Česká pojišťovna. Nejpostiženější je Hodonínsko a Břeclavsko, škody jsou ale rozesety napříč republikou. Kooperativa k 15:00 evidovala 1715 škod za 294 milionů Kč. Nejvíce škod způsobilo krupobití, vichřice a lokální záplavy. Desítky či stovky škod evidují i další pojišťovny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]