Katastrofa polské církve. Kardinál Gulbinowicz Římem potrestán za zneužívání

repro: polskatimes.com

Kardinál Henryk Roman Gulbinowicz. | FOTO: repro: polskatimes.com

Apoštolská nunciatura v Polsku oznámila v pátek disciplinární opatření proti 97letému kardinálovi Henryku Gulbinowiczovi. Je zcela zřejmé, že jde o zapletení kardinála do kauzy sexuálního zneužívání, jehož se měl dopustit. Pro pověst církve v Polsku to znamená další ránu.

V prohlášení z 6. listopadu, jak o něm referuje například catholicnewsagency.com, které bylo zveřejněno na internetových stránkách apoštolského nunciatury, se uvádí, že kardinál Henryk Gulbinowicz bude podléhat přísným omezením v důsledku vyšetřování.

archiv

Nunciatura nespecifikovala, proč ten krok udělala. Uvedla pouze, že Svatý stolec zavedl opatření „v důsledku vyšetřování obvinění proti kardinálu Henryku Gulbinowiczovi a po analýze dalších obvinění týkajících se minulosti kardinála“.

Nunciatura sdělila, že kardinál, který v letech 1976 až 2004 působil jako arcibiskup ve Vratislavi na jihozápadě Polska, se nesmí účastnit žádných oslav ani veřejných setkání. Má také zakázáno používat biskupské insignie. Navíc je zakázáno, aby měl jednou pohřeb katedrále.

Nakonec byl kardinál požádán, aby věnoval „přiměřenou“ finanční částku nadaci sv. Josefa, kterou v říjnu 2019 založili polští biskupové na podporu obětí zneužívání a na podporu jejich zabezpečení.

Když vatikánské velvyslanectví v pátek zveřejnilo prohlášení o Gulbinowiczovi, kardinál byl o rozhodnutí informován, ale arcidiecéze sdělila, že kardinálův zdravotní stav je takový, že pravděpodobně neví, co se právě odehrálo. Kněz Rafał Kowalski, mluvčí Vratislavské arcidiecéze, řekl pro server Cruxnow, že případ „je znamením, že v církvi se věci nezametou pod koberec“ a že pro nikoho tu nejsou zvláštní měřítka.

Údajná oběť, používající pseudonym Karol Chum, zveřejnila informace o zneužívání na Facebooku. Muž píše, že „byl zneužit Gulbinowiczem, ale nikdy to nenahlásil církevním orgánům. Nicméně poté, co se arcidiecézní úřady dozvěděly o jeho postu, kontaktovaly údajnou oběť a ta nakonec podala oficiální kanonickou stížnost na kardinála.“ „Gulbinowicz ho údajně zneužil, když jako patnáctiletý studoval v malém františkánském semináři. Jeho případ byl v roce 2019 odmítnut státním zástupcem kvůli promlčecí lhůtě. ‚Církev pokračovala ve vlastním vyšetřování, které skončilo disciplinárními opatřeními vyhlášenými teď v pátek. ‚I když mluvíme o činech, které se staly před desítkami let, v církvi nikdy nebudou považovány za příliš staré,‘ uvedla Vratislavská arcidiecéze v prohlášení.“ (Cruxnow.com.)

Gulbinowicze vyznamenala kdysi za zásluhy i polská vláda. Prezident Lech Kaczyński ho obdařil Řádem bílého orla a polský Institut národní paměti IPN ho s ohledem na jeho protikomunistické aktivity nazval „nezlomeným kardinálem“.

„Historikové z IPN však později objevili ve státních archivech o kardinálovi temnější historii. ‚Než jsem si prostudoval dokumenty tajných služeb, zdálo se, že Gulbinowicz je kladný hrdina,‘ řekl pro Crux profesor Rafał Łatka, historik z IPN.

Łatka a spoluautor Filip Musiał vydají tento měsíc novou knihu o kardinálovi s názvem Dialog potřebuje pokračovat. Operační rozhovory komunistické tajné služby s kardinálem Herykem Gulbinowiczem.

I když Gulbinowicz nebyl oficiálním agentem komunistické tajné služby, historici tvrdí, že jeho styky se Służbou Bezpieczeństwou (SB), komunistickou tajnou službou v Polsku, byly 16 let pro církev škodlivé.

‚Biskup Gulbinowicz o svých schůzkách s SB neinformoval ani primase Wyszyńského, ani svého nástupce primase Glempa,‘ řekl Łatka a dodal, že biskupská konference tehdy oficiálně zakázala jakékoli setkání všech duchovních duchovním z SB.

‚Právě díky těmto rozhovorům s režimem získal Gulbinowicz post, který skutečně chtěl – stát se metropolitou Vratislavi. Byl to režim, kdo ho chtěl ve Vratislavi, vzhledem k tomu, že nebyl loajální kardinálu Wyszyńskému, na rozdíl od kandidátů, které předtím naznačil primas,‘ sdělil Łatka pro server Crux.“ (Cruxnow.com.)

Gulbinowicz se narodil ve Vilniusu v Litvě 17. října 1923. Kardinálem byl jmenován v roce 1985 papežem Janem Pavlem II. Byl významným stoupencem odborové organizace Solidarita, která hrála zásadní roli při pádu komunismu v Polsku. Později se ovšem ukázalo, že měl nadstandardní vztahy s komunistickou státní policií. Ta mohla zřejmě využívat i svých informací o Gulbinowiczových proviněních a také preferovala jeho postup v církevní hierarchii.

Jan Pavel II. přijal rezignaci Gulbinowicze na funkci arcibiskupa ve Vratislavi 3. dubna 2004, kdy Gulbinowiczovi bylo 80 let. Tehdy se ovšem předpokládalo, že je mu 75 let, věk daný pro odchod z biskupské funkce, protože se vycházelo z údajů, které Gulbinowicz celý život uváděl. Ten si ale změnil datum narození za války, aby – stejně jako to udělali mnozí další Poláci – unikl pozornosti německých okupačních úřadů. Kardinál tvrdí, že o jeho skutečném věku věděl Karol Wojtyla, ještě než se stal papežem, a další církevní představitelé.

Polsko prožívá řadu otřesů, které se týkají právě sexuálního zneužívání duchovními a kauzy se týkají i arcibiskupů, biskupů a významných duchovních.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner