Extrémní záplavy v západní Evropě si vyžádaly už bezmála 130 životů, další tisíce lidí se stále pohřešují. Nejhorší je situace na západě Německa, kde počet mrtvých překročil stovku. Z Belgie, kde voda zaplavila jihovýchod země, hlásí nejméně 20 obětí. Stovky lidí se musely dnes kvůli protržené hrázi evakuovat v Nizozemsku, bouře a rozvodněné řeky postihly i Lucembursko nebo Švýcarsko. Jedná se o jednu z nejtragičtějších přírodních katastrof v Evropě za posledních 25 let a nejhorší přírodní pohromu v Německu za poslední půlstoletí.
Odstraňování následků povodní na západě Německa pokračuje i v pátek. Desítky lidí se stále pohřešují poté, co několik hodin trvající silný déšť proměnil malé řeky v Severním Porýní-Vestfálsku a Porýní-Falci v rozbouřené masy vod. Postiženy jsou i sousední evropské země. Němečtí spolkoví a zemští politici vydali rozsáhlé sliby rychlé pomoci. Hospodářské škody zatím nelze vůbec předvídat.
Spolková země Porýní-Falc odpoledne aktualizovala počet obětí na 63 z předchozích 60. Severní Porýní-Vestfálsko naposledy dopoledne hlásilo 43 mrtvých. Dohromady tak německé úřady hlásí nejméně 106 obětí ničivých bouří. Tragická bilance stále nemusí být konečná, mnoho lidí místní úřady nadále pohřešují.
Mluvčí nedokázal přesně říci, kolik lidí se ještě pohřešuje, zejména v oblasti kolem Bad Neuenahr-Ahrweiler. Ministr vnitra spolkové země Porýní-Falc Roger Lewentz (SPD) ve čtvrtek večer uvedl, že osud 40 až 60 lidí je stále nejasný. Okres Ahrweiler dokonce hovořil o 1300 lidech, kteří se v oblasti okresu stále pohřešují. Mluvčí vysvětlila, že mobilní telefonní síť byla částečně ochromena a mnoho lidí se nemohlo dovolat.
Spolková ministryně životního prostředí Svenja Schulze (SPD) vyzvala v souvislosti s povodněmi v Severním Porýní-Vestfálsku a Porýní-Falci ke krátkodobé, ale i dlouhodobé pomoci, zejména obcím, píše web Spiegel.de. „Spolkové země a obce nejlépe vědí, co je třeba udělat,“ řekla Schulze rozhlasové stanici Rundfunk Berlin-Brandenburg. Proto je podle ní důležité „zajistit, aby měli peníze, které potřebují investovat, a to jak nyní v případě nouze, tak později, až přijde na řadu připravenost a obnova“.
https://twitter.com/EuropeanUnionC/status/1415950928058802183
Ministryně vyzvala k rychlé pomoci: „Spolková vláda a vlády jednotlivých států musí rychle najít řešení, jak pomoci postiženým v regionech.“ Ministryně životního prostředí rovněž vyzvala k větším investicím do ochrany klimatu. Bouře ukázaly, že do Německa dorazily klimatické změny. „Jedná se o historické množství vody, které nyní pozorujeme.“
O pomoc při likvidaci následků bouře žádá spolkovou vládu také ministerská předsedkyně spolkové země Porýní-Falc Malu Dreyerová (SPD). „Utrpení v našem spolkovém státě je velké. Naše spolková země něco takového ještě nezažila,“ řekla Malu Dreyer v televizi ZDF. Podle ní je jasné, že tuto katastrofu nemůže zvládnout pouze spolkový stát, a už vůbec ne obce. „Je to dlouhá a také nákladná cesta.“
#Germany
About 1,300 people remain missing and 55 people have died. In #Germany after the heaviest #Rainfall in a century caused deadly #floods to devastate parts of #WesternEurope, prompting a large-scale #rescue effort.#germanyfloods pic.twitter.com/vAkRlRoVn0— Smriti Sharma (@SmritiSharma_) July 16, 2021
Hospodářské škody způsobené bouří zatím nebylo možné vyčíslit. Vzhledem k tomu, že byla zasažena celá řada silnic, mostů a železničních tratí a zničeno mnoho domů a řemeslných provozoven, je pravděpodobné, že hospodářský dopad bude obrovský. Spolková země Porýní-Falc poskytla krátkodobou podporu ve výši 50 milionů eur na odstranění škod na silnicích, mostech a dalších objektech.
V oblastech, které byly postiženy, musela být na mnoha úsecích přerušena dálniční doprava. Část A1 se zřítila do koryta řeky Erft. Elektřinu nemá pře sto tisíc obyvatel.
Premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet mluví o „povodňové katastrofě historických rozměrů“. „Povodeň lidem doslova vzala půdu pod nohama,“ řekl možný nástupce Angely Merkelové.