(ct24.ceskatelevize.cz) Pařížská katedrála Notre-Dame, kterou minulý týden vážně poškodil rozsáhlý požár je teď mnohem méně odolná proti náporům silného větru. Kvůli zničené střeše, oslabenému zdivu a propadlým klenbám nyní stavba v pořádku přečká vítr o rychlosti jen kolem 90 kilometrů za hodinu, zatímco dříve dokázala odolat i větru až 222 kilometrů v hodině. Agentuře AFP to po statickém průzkumu řekl expert na stavební mechaniku Paolo Vannucci.
Paolo Vannuci, který je profesorem univerzity ve Versailles, gotickou katedrálu dobře zná. V roce 2016 vedl tým, který připravoval zprávu o požárních rizicích.
Z dostupných dat mu vyšlo, že chrám má nyní asi o šedesát procent nižší odolnost proti větru než v době před požárem. Podle něj by bouře se silnými poryvy větru mohla nyní způsobit zřícení některých částí zdiva katedrály, zejména vyšších partií hlavní lodi, kde se nacházejí okna.
„Notre-Dame skutečně přišla o schopnost odolat (větru). Klenby byly vystaveny vysokým teplotám, kameny a malta jsou poškozené,“ řekl ve čtvrtek Vannuci.
Podle odborníka poškození značně snížilo pevnost stavby v tlaku, což je jedna ze základních veličin, kterou statici při posuzování stavby zkoumají. Zdůraznil však, že jeho varování vzniklo pouze na základě simulací s odhadovanými hodnotami, protože přesné výsledky mnoha měření ještě nejsou známy.
Poničenou střechu katedrály má proto dočasně ochránit
provizorní zastřešení z plachty, kterou začali lezci na katedrálu natahovat v úterý.
Plachta ovšem bude jen dočasným řešením. Nad katedrálou bude v budoucnu postaven jakýsi „deštník“, odolnější konstrukce, která bude stavbu chránit až do vybudování krovů a střechy.