Kauza Babiš junior aneb Jak pokročila agrofertizace Českého rozhlasu

Babiš junior konfrontuje Babiše seniora (ČTK/Hájek Ondřej)

Babiš junior konfrontuje Babiše seniora | FOTO: ČTK/Hájek Ondřej

V pondělí 7. září 2021 jsem slyšel na ČRo Plus z veřejnoprávních úst Ondřeje Konráda, jehož komentáře jindy rád poslouchám, jedno těžko uvěřitelné tvrzení, které jsem si musel pouštět a číst znovu a znovu. Konrádova úvaha „Závan z Krymu na Větruši“ vycházela ze známého předvolebního incidentu Andreje Babiše juniora.

Setkání deštníku a šicího stroje

Komentátor, který si zřejmě nepřipouští existenci jiných dějů ve vesmíru i v životě než těch předem někým zinscenovaných, decentně, leč zřetelně ironizoval provokativní nadsázku dokumentaristy Víta Klusáka, jenž juniora na shromáždění jeho otce doprovázel. A zdůvodňoval celé to bizarní setkání tak trochu surrealisticky a trochu provokativně tím, že „vesmír je asi občas chytřejší, než my všichni dohromady“. Což ovšem, jakkoli byl asi výrok míněn napůl ironicky, je konstatování, které meritorně nelze zpochybnit.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

A kdo někdy zavadil o zázrak improvizovaných, nečekaných, předem nepřipravených chvilek na jevišti i v životě, kdy se, jak praví klasik, „ucho diví, co huba povídá“, dobře ví, o čem Klusák hovořil.

Tím chci říci, že rovněž nepochybuji o úloze náhody v životě, alespoň pro mysl náhodám otevřenou. Zvláště v situaci, kdy neexistuje jiná legální cesta, jak vlastnímu otci, obestavěnému neprostupnou hradbou prostředníků, povědět od plic, co si o něm myslím, než že ho oslovím před svědky, veřejně. A náhoda, jak opět a opět vidíme, přeje připraveným, což je, jak známo, v divadle, v jazzu anebo v životě jedna z nejpřesnějších definic improvizace.

DNA KGB

Ale to není to, co mě na komentáři vytočilo. Bylo to až následné komentátorovo tvrzení, že celá ta dávno „pozapomenutá“ (?) juniorova „krymská historka“ (??), s níž se „pustil do otce“, prý už nikoho nezajímá: „Pevné jádro Babišova elektorátu kauza nezajímá vůbec a v podstatě nad ní mávla rukou i vysloveně protibabišovská část veřejnosti“. (??) Tato část veřejnosti je prý „rozpačitá z pátrání v případných temnějších zákrutách širší Babišovy rodiny“ (???), včetně pátrání po zdravotním stavu juniora, „zatahovaného do předvolebního boje“. (????)

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Gratuluji, Ondřeji! Andrej senior by to neformuloval lépe. Kdyby to vyšlo v agrofertích Lidovkách či v Pleslově bulvárním agitpropu MfD, nedivil bych se. A opravdu bych nad tím „mávl rukou“. Ale netušil jsem, že postupující agrofertizace veřejnoprávního prostoru už došla tak daleko, že postihuje i mysli jindy soudné, kritické a nezávislé.

Nemusím snad dokládat, že svým psaním také patřím do „protibabišovské části veřejnosti“ (té, které vadí lži, krádeže dotací i bezprecedentní usurpace většiny médií v zemi, stejně jako to vadí celé Evropě, jak si nedávno v parlamentu odhlasovala).

Ale odkud komentátor ví, že jsem nad těmito věcmi mávnul rukou? Že tedy mávám rukou nad typicky kágébáckou metodou moderního umlčování nepohodlných svědků už ne mučením, otravami nebo popravami, ale „léčebnými“ únosy a účelovými psychiatrickými posudky? Lidově řečeno, nad prohlášením oponentů za blázny?

Od komentátora veřejnoprávního rozhlasu bych očekával, že umí přečíst tento dobře známý a vyzkoušený rukopis, tuhle neklamnou kágébáckou DNA. A když to nedokáže, pak ho aspoň prosím, aby za mne příště nemluvil. Vlastně – nemával…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]