Kauza Čapí hnízdo: Andrej Babiš požádal o zastavení trestního stíhání

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/AP/Petr David Josek

Premiér Andrej Babiš (ANO) podal návrh na zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. S odkazem na jeho právního zástupce o tom informoval web Aktuálně.cz. Jde tak o nový podnět pro dozorového státního zástupce Jaroslava Šarocha, který má o případné obžalobě rozhodnout do konce srpna.

„Ano, podali jsme návrh na zastavení trestního stíhání,“ potvrdil webu advokát předsedy vlády Michael Bartončík. S žádostí se Babiš obrátil na Městské státní zastupitelství v Praze v druhé polovině července.

Revue FORUM (archiv)

Návrh na zastavení trestního stíhání tak přišel dva měsíce poté, co policie navrhla Babiše obžalovat. „Nemohu to krátce shrnout, je to argumentačně velmi obsáhlé a cokoliv z toho vytahovat by bylo jen vytržením z kontextu. Ale těch důvodů pro zastavení je tam vícero,“ dodal právní zástupce Bartončík.

Andrej Babiš by měl ve věci údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo putovat před soud. Takový byl výsledek vyšetřování policejních detektivů. Ti spis s návrhem na obžalobu předali státnímu zástupci letos v květnu.

„Dnešního dne byl ve věci mediálně označované jako ,kauza Čapí hnízdo‘ předložen spisový materiál společně s návrhem policejního orgánu na podání obžaloby dozorovému státnímu zástupci,“ uvedl tehdy mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Spisový materiál čítající přes 34 tisíc listů tak dostal na stůl opět státní zástupce Jaroslav Šaroch, který už jednou kauzu zastavil. Nyní musí rozhodnout o tom, zda Babiše pošle k soudu, nebo zda vyšetřování údajného dotačního podvodu opět shodí. Podle pokynů Vrchního státního zastupitelství v Praze má Šaroch rozhodnout do 31. srpna letošního roku. Pokud se premiér Babiš dostane k soudu, v případě uznání viny mu hrozí až 10 let za mřížemi.

V kauze jde o 50 milionů korun, které měl Babiš trikem získat ve formě dotace na stavbu svého luxusního venkovského sídla. Peníze byly určeny pro drobné firmy, aby jim pomohly v konkurenceschopnosti s velkými holdingy, jako je například Agrofert. Babiš nechal farmu, která stála na místě dnešního Čapího hnízda, vyvést z majetku Agrofertu, získal dotaci, postavil, a po dostavění se farma opět do katalogu firem premiéra zařadila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]