Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) poskytl rozhovor týdeníku Respekt (11. 4. 2016, „Babišovi věřím“), kde obhajuje Babišovo vysvětlení kauzy Čapí hnízdo tak naléhavě, že to hraničí s ovlivňováním vyšetřování. Pelikán se důrazně ohrazuje proti kritice Babiše, v případu nevidí žádný problém. Babišovi oponenti, na rozdíl od něj, prý lžou.
[ctete]54238[/ctete]
Ovlivňuje ministr spravedlnosti vyšetřování?
Pelikán si zřejmě neuvědomil, že je ministrem spravedlnosti, když se obsáhle a jednoznačně vyjádřil k právě probíhajícímu vyšetřování podezření z podvodu při čerpání evropských dotací pro společnost Farma Čapí hnízdo. Projevil abnormální důvěru ve svého stranického šéfa, když plně přijal jeho vysvětlení, ve kterém neshledává žádné pochybnosti. Naopak zaútočil na jeho oponenty.
Pelikánův stranický šéf čelí podezření, že jeho Agrofert účelově vyvedl jednu ze svých menších firem z holdingu a přemaloval jí „fasádu“, aby mohla dosáhnout na padesátimiliónovou evropskou dotaci. Sám Babiš přiznal, aniž to dosud přesvědčivě doložil, že společnost Farma Čapí hnízdo vlastnili po dobu pětiletého čerpání dotace jeho nejbližší příbuzní.
O propojení Babišem vymyšleného projektu s Agrofertem svědčí bezpočet důkazů, což Pelikána nechává zcela chladným. Ani na vteřinu nepřipouští, že jde o něco nenormálního. Už vůbec ne o možné porušení zákona při žádosti o dotaci, přičemž trestní zákoník hovoří o „uvedení někoho v omyl nebo využití něčího omylu ve svůj prospěch“.
Ministr spravedlnosti hnutí, které svoji existenci založilo na okázalém boji proti rozkrádání veřejných peněz, ovšem nevidí problém ani z etického hlediska. Místo aby se jako odpovědný ministr vyjadřoval diplomaticky a zdrženlivě, naopak se pohoršuje nad těmi, kdo mají výhrady k této nestandardní operaci, zavánějící přinejmenším obcházením práva.
Jelikož se současně k jiným kauzám vyslovuje přesně opačně, a například zatčení blízkého spolupracovníka Roberta Šlachty z ÚOOZ Luďka Vokála přijal s velkým znepokojením, nelze nevnímat jeho selektivní výklad práva.
Neshledávám žádný problém
Pelikán v rozhovoru uvedl, že mu Babišovo vysvětlení kauzy stačí. „Mám všechny důvody být přesvědčen, že to vysvětlení je pravdivé. Nezbylo tam nic, žádné šedé místo, a já v případu neshledávám žádný problém,“ prohlásil.
Za své přijal i Babišovo objasnění, proč veřejnosti v této věci opakovaně lhal, když tvrdil, že s farmou nemá nic společného. Lidsky chápe, že nechtěl svoji rodinu vystavovat publicitě. Nepřišlo mu nijak divné, že jako vysoce postavený ústavní činitel si zastírání pravdy dovolit nesmí a je jen jeho problém, že svoje nejbližší do podezřelé akce zatáhl. Že v té době nebyl politikem? To snad nikoho nevyviňuje z tolerance podobných právních kliček přinejmenším na hraně zákona.
Pelikán jednoznačně odrazil i následující otázku: Andrej Babiš vyvedl Čapí hnízdo z Agrofertu a předal ho pod správu menší firmy, za níž stáli jeho rodinní příslušníci, protože jinak by nedosáhl na evropské dotace na vybudování farmy. Ty mohou dostat jen malé či střední podniky, což Agrofert nebyl. Poté co dotace dostal, se farma opět časem vrátila pod Agrofert. To, co udělal, byl podvod. Vy jste garantem spravedlnosti – jak věřit právnímu státu, když takto jedná jeho vysoký představitel, tedy ministr financí?
„Jak vás to napadlo?“ reagoval ministr. „Vraťme se v tom příběhu do doby, kdy se žádalo o dotace. Tam nikdo nelhal o ničem.“ Na rozdíl od kritiků si je jistý, že žádost o dotaci byla v pořádku, čímž předčasně supluje případné soudní řízení. Podezření z účelového vyvedení firmy podle něj nemá vůbec žádnou faktickou oporu.
Na tom není slovo pravdy
„No a co? Vy máte taky manželku, ta něco dělá a neděláte to vy, to je prostě jiný člověk a vy ji nekontrolujete,“ reagoval Pelikán na námitku, že problém spočívá právě v převedení farmy na rodinné příslušníky, což potvrzuje vážné indicie o skrytém řízení projektu Babišem. Odmítl i podezření, že to Babiš udělal jen proto, že chtěl dotaci: „Ne Andrej Babiš, jeho žena na to chtěla dostat padesátimilionovou dotaci. A v předpisech pro poskytování těch dotací není nic, co by bránilo ženě Andreje Babiše požádat si o padesátimilionovou dotaci. Takže prostě tohle jsou lži, na tom není ani slovo pravdy,“ trvá Pelikán na svém.
Ani ve vyšetřování Úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který oznámení o podezření ze spáchání dotačního podvodu neodložil, nevidí nic zvláštního a vyslovil přesvědčení, že „tam nic špatného není“.
Na dotaz, proč později farma opět přešla pod Agrofert, Pelikán podpořil Babišovo „uvěřitelné“ vysvětlení: „Prostě ten byznys plán nefungoval a společnost byla ztrátová, takže Andrej Babiš pomohl svým rodinným příslušníkům tím, že to od nich převzal a firmu ekonomicky zachránil.“
Neznepokojil jej ani dotaz, jaký étos vysílá ministr financí do společnosti. Podle něj Babiš nic neporušoval. „Nemám žádný důkaz, ale ani žádnou indicii pro to, že by to bylo naoko. A zároveň to opírám o to, že mě Andrej Babiš ujistil, stejně jako ujistil celý národ, že to tak nebylo.“
Pelikánův zákon nadbíhá vlivným žalobcům
Vše je tedy v naprostém pořádku, ministr spravedlnosti v kauze neshledává nic podivného ani neetického. Ještě chyběl útok na média a všechny další nepřátele, kteří chtějí poctivého oligarchu vystrnadit z politiky.
Co však v této souvislosti stojí za zmínku, Pelikán ve stejné době prosazuje nový zákon o státním zastupitelství, který jde velmi na ruku úzké skupině vlivných státních zástupců v čele s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou.
Kritici zákona, kterých je bezpočet, hovoří o nastolení policejně-prokurátorského státu. Namítají, že v sobě skrývá příliš mnoho korupčního potenciálu a hrozby manipulace s trestním řízením. Nelze jej podle nich přijímat bez nové úpravy trestního řádu nebo bez organizačních změn v soudní soustavě. Část zákona, týkající se nově zřizovaného protikorupčního speciálu, vnímají dokonce jako protiústavní.
Podle dalších kritiků zvláště praxe státního zastupitelství v posledních letech, spojená s umělou a na hraně ústavnosti jdoucí změnou místní a věcné příslušnosti v mediálně známých kauzách ukazuje, že posílení pravomocí a nekontrolovatelnosti státního zastupitelství je ohrožením právního státu. Proto veškeré změny posilující tento trend spíše vybízejí k velké opatrnosti.
Nelze zároveň pominout, že kauzu Čapí hnízdo dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze, kde nedávno došlo k výměně celého vedení. A pražské vrchní státní zastupitelství sem dosadilo svého člověka. Nezbývá než věřit, že vyšetřování případu zůstane nestranné, a nebude ovlivňováno subjektivními výklady ministra spravedlnosti.
[ctete]47318[/ctete]