Kauza Čapí hnízdo: Babišismus vítězí nad právním státem a demokracií

Český premiér Andrej Babiš (screenshot video FB Marka Prchala)

Český premiér Andrej Babiš | FOTO: screenshot video FB Marka Prchala

Ještě na počátku léta demonstrovaly tisíce lidí za nezávislost justice a zejména za naše státní zástupce. Poté, co státní zástupce Jaroslav Šaroch tajemně změnil svůj právní názor na dotační podvod v kauze Babišovy farmy Čapí hnízdo, je věc celkem jasná. Člověk může věřit na víly, na rusalky a na dobré skřítky. Do stejné kategorie patří víra v nezávislé rozhodování českých státních zástupců.

Nalijme si čistého vína. Miliardář Andrej Babiš má Českou republiku pevně v rukou. Jeho příznivcům se líbí jeho síla, a nikoli jeho mravní čistota. Je vždycky depresivní sledovat, když se mu někdo poddá. Nicméně hlavní problém fenoménu Babiš není to, kolik kde ukradl evropských peněz a zda bude za to odsouzen. Hlavní problém je to, že Babiš likviduje svojí kumulací moci českou demokracii.

Čapí hnízdo je přehledná a jasná kauza. Její pravděpodobné shození je ale jen jedním ze symptomů situace, která je stokrát vážnější než nějaký dotační podvod. Podstatou problému je kumulace politické, ekonomické a mediální moci, skrze kterou Babiš likviduje politickou, ekonomickou a mediální konkurenci. Faktickou obětí Babišova mocenského buldozeru je pravda. Faktickým vítězem je kolosální lež.

Zastavení kauzy Čapí hnízdo je jasnou fackou právnímu státu. Je proto třeba naplno pochopit a pravdivě nazřít celou naši situaci a probrat se z představy, že politický problém nástupu autoritářství je možné řešit skrze policii a justici. Tento politický problém mohou vyřešit jedině volby, v nichž budou úspěšné demokratické politické strany. Je čas v nich pracovat, podporovat je a bránit je před neustálými útoky z Babišova tábora.

Další demonstraci za nezávislou justici by bylo rozumnější odložit až do doby, kdy dokážeme obnovit demokratický politický systém. Pak budeme mít totiž i nezávislou justici. Bude to trvat dlouho. Vězíme až po uši v bahně babišismu a zemanismu. Ale vzdávat se nebudeme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]