Předseda vlády Andrej Babiš velmi pravděpodobně nebude obžalován v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce Jaroslav Šaroch “změnil názor”. Avšak skutečný vzkaz míří k těm, kdo demonstrovali za nezávislost justice, k sociální demokracii, která tak moc chtěla ministerstvo vnitra, až přišla Marie Benešová na ministerstvo spravedlnosti, a zejména k našim evropským partnerům, kteří v kauze Čapí hnízdo jasně konstatovali, že se jednalo o podvod.

Farma Čapí hnízdo neměla dotaci získat proto, že se jednalo o peníze určené malým a středním podnikům. Asi nikdo nepochybuje, že holding Agrofert rozhodně není malý ani střední podnik. Babiš opakovaně útočil na stání zástupce, přes své vlastní noviny dokonce na vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila, který doporučil, aby k obžalobě došlo. Jasně se vyjádřil také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Ale teď už tu bude klid na práci. Alespoň tak již věc komentoval předseda komunistů Vojtěch Filip. A o to jde, ne? Česká republika se prostě vydala zase o něco blíže k Ruské federaci. Nedostatečně vysvětlená personální výměna na ministerstvu spravedlnosti vyvolávala otázky, dnes tu máme odpovědi. 

Ve chvíli, kdy nebude moci rozhodovat nezávislý soud, prostě budeme a musíme pochybovat. A to právě kvůli střetu zájmů. Trestně stíhaný premiér, v gesci jehož strany je ministerstvo spravedlnosti, už není trestně stíhaný. Co jiného než nedůvěru může taková věc vyvolat?

Je to ledová sprcha pro všechny, kdo demonstrovali za státní zastupitelství. Protože ve skutečnosti měl být – a pro mnohé také byl – důvodem k protestům Andrej Babiš, jeho moc, postavení a střet zájmů. Střet zájmů, který je možné využít třeba i k tomu, aby bylo zastaveno trestní stíhání.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora