Kauza Čapí hnízdo hned tak neskončí, kriminalisté žádají o pomoc v zahraničí

Facebook/Čapí hnízdo

Areál Farmy Čapí hnízdo v Olbramovicích | FOTO: Facebook/Čapí hnízdo

Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ve které hrozí premiérovi Andreji Babišovi (ANO) obvinění z dotačního podvodu, se zřejmě opět protáhne. Vyšetřovatelé totiž požádali o právní pomoc v zahraničí, potvrdilo na dotaz deníku FORUM 24 městské státní zastupitelství v Praze. Původně měli policisté čas na uzavření případu do konce srpna, lhůta jim ale byla prodloužena až na konec letošního roku. Ani tento termín ovšem nemusí být konečný. Jasno zatím není ani u další větve kauzy Čapí hnízdo, na rozřešení stále čeká i podezření z krácení daně.

„S ohledem na skutečnost, že ve věci dosud probíhají úkony vyšetřování mimo jiné spojené s vyžádáním právní pomoci v zahraničí, kdy nelze zcela jednoznačně určit, respektive ovlivnit, jakou časovou dotaci si tyto úkony vyžádají, byla lhůta pro skončení vyšetřování prodloužena,“ potvrdil redakci mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

ČTK

Kriminalisté mají na doplnění trestního spisu v kauze Čapí hnízdo čas do konce roku 2020. „V současné době je předpokládáno, že bude vyšetřování skončeno v prosinci letošního roku,“ uvedl mluvčí s tím, že termín nemusí být konečný.

„S ohledem na právní pomoc v zahraničí nelze vyloučit další případné prodloužení lhůty pro skončení vyšetřování,“ doplnil Cimbala. Takový postup je podle pražských žalobců v souladu s trestním řádem.

Původně přitom kriminalisté žádali o více času už na konci června. Nakonec dostali oficiálně navíc pouze dva měsíce a vyšetřování mělo skončit v závěru srpna. Už tehdy však městské státní zastupitelství avizovalo, že termín může prodloužit. Ukončení premiérovy dotační aféry podle vyjádření pražských žalobců nezáleží na nich.

Vyšetřování možného dotačního podvodu Andreje Babiše v souvislosti s farmou Čapí hnízdo se tak táhne už více než čtyři roky. Loni v září pak stíhání zastavil dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch, důvodem měl být nedostatek důkazů.

repro ČT

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman následně využil svých kompetencí a rozhodnutí o zastavení stíhání premiéra Babiše zrušil jako nezákonné a předčasné. Zároveň však dal Šarochovi za pravdu, když nenašel dostatečné důkazy pro podání obžaloby a vyžádal si jejich doplnění. Babiš od začátku obvinění odmítá. Tvrdí, že jde o politickou kampaň proti němu.

Podezření z daňových úniků

Ani další kauza Čapího hnízda nebere konce, na premiéra Babiše však může čekat nehezký dárek. Vyšetřování možných daňových úniků by totiž podle městského státního zastupitelství mělo skončit 25. prosince letošního roku. „Pokud to bude vyžadovat stav věci, je možné ji i opakovaně prodloužit,“ upozornil ale mluvčí pražských žalobců Cimbala.

Na údajné podezřelé hospodaření Farmy Čapí hnízdo v souvislosti s reklamou upozornil loni na jaře web Neovlivní.cz. Farma měla poskytovat reklamní plochy dalším firmám z koncernu Agrofert, a tím připravit stát na daních o desítky milionů korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner