Někdo, kdo se vydává za Radovana Krejčíře, dnes obeslal mailem několik redakcí s nickem: radeksevrací. A upozornil na starší kauzu s tunelováním státního podniku Čepro. Tenkráte jde o to, že do skutečných podvodných aktivit Krejčíře z roku 2005 měl být zčásti zapojen i Andrej Babiš a jeho tehdejší koncern Agrofert.
Anonym v mailu napsal:
„Čau lidi,
tak jsem se rozhodl vrátit do Česka. Mám tady totiž ještě nevyřízený jednání ohledně ČEPRA a nejenom to. Ale s ČEPRem je to dobrý, třeba mi dodneška nedoručili rozsudek, protože jsem prej uprchlej. No, tak úplně uprchlej asi nebudu a asi vědí, kde jsem, když se chci vrátit domů. No nic, posílám první dávku informací, moc se tady k mailu nedostanu, tak jsou to takový motáky, ale kdybyste měli dotaz, tak písněte. A poslechněte si, jak to tenkrát bylo.
Čau lidi.
Radek K.“
A pod to dopsal, že jde o „zlodějiny Agrofertu“.
Kdyby k tomu „anonym Radek K.“ nepřiložil odkazy k odposlechům, které jsou dostupné na níže uvedených adresách, mohlo by se nad tím jednoduše mávnout rukou.
Ovšem autentické odposlechy, které pořídila policie v roce 2005 během operace na odhalení magapodvodu s ovládnutím Čepra, nasvědčují, že může jít o zajímavý a nikdy neobjasněný střípek z celé této kauzy.
Jde o odposlech hovorů mezi Radovanem Krejčířem a Radkem Zwierzynou, což byl v roce 2005 najatý bílý kůň k vyřizování podvodných akcí Krejčíře a jeho skupiny. Zwierzyna však později začal spolupracovat s policií, předal všechny doklady k podvodům policii a stal se klíčovým svědkem proti Krejčířovi. Po Krejčířově „slavném útěku z vily“ dostal Zwierzyna ochranu a byl umístěn dokonce do programu na ochranu svědků.
Ze zveřejněných nahrávek plyne, že Krejčíř domlouval obchod s pohonnými hmotami, v nichž měl hrát roli i Agrofert. V těchto obchodech mělo jít o to, že se fiktivně vyvážely pohonné hmoty do Polska a zpět, aby se nemusela platit spotřební daň.
Aktéři hovoru mluvili o tom, že stejnou metodu praktikoval údajně i Agrofert. A právě podobný kšeft nabízel Krejčířovi i Zwierzyna. Ten sliboval, že sežene příslušné doklady k byznysu a že má v Agrofertu (a i jinde) předjednané dohody či smlouvy.
Agrofert i Andrej Babiš v minulosti popřeli, že by měli cokoli společného s byznysem Krejčíře. Stejně tak odmítají zapojení do nelegálních aktivit, na kterých se Krejčíř podílel.
(Krejčíř to naopak v minulosti potvrzoval.)
Je fakt, že jde o odposlech dvou gaunerů, kteří mluví o Babišovi, takže to nemusí být pravda. Zajímavé ale je, že policie tehdy po této stopě vůbec nešla. Ve spise se o tom, zda mohou mít oba gangsteři v případě Agrofertu a vývozů do Polska pravdu, či nikoli, nic nepíše.
Teď s odstupem času se to bude případně prokazovat ještě hůře.
Proč se objevují nahrávky Krejčíře, v nichž zmiňují i jméno Agrofert, až teď, není jasné. Je možné, že za publikováním nemusí stát vůbec Krejčíř, který je nyní ve vězení v Jihoafrické republice.
Je pravděpodobné, že může jít spíše o někoho jiného, kdo má – třeba i legální – přístup do spisu a k odposlechům. Kauzy kolem Krejčíře se totiž táhnou již několik let u mnoha soudů a nejde v nich zdaleka jen o Krejčíře. Za podvod s Čeprem bylo odsouzeno ještě dalších devět lidí, včetně vlivného bývalého obchodního ředitele Čepra Martina Pechana, který nyní usiluje o to, aby se dostal na svobodu.