Kauza Dominika Feriho rozdělila společnost. Pomůže to vůbec někomu?

Dominik Feri (Roman Černý)

Dominik Feri | FOTO: Roman Černý

Investigativci se zase jednou činili. Nebo se jedná jen o dehonestační kampaň? Vyloučit to zatím nemůžeme, a některá vyjádření Dominika Feriho tomu nasvědčují. Nelze ale opomenout ani možnost, že se jedná o holý fakt. Sexuální násilí není možné brát na lehkou váhu.

Obecně tuto smutnou skutečnost veřejnost nahlíží ze dvou zorných úhlů. Nejenom pánové, ale i nemalá část lepší poloviny lidstva často relativizuje zločin na oběti známými pseudoargumenty typu „mohla si za to sama; vyprovokovala ho oblečením; kdo ví, jak to bylo. Zbytek obyvatelstva volá po preventivním ukřižování Dominika Feriho.

Kdo za tím stojí?

Prvotní rozruch na sociálních sítích spustil tweet anonymního profilu @nejakyjmeno ze dne 17. května. Položil otázku: „Proč nejsou kauzy zneužívání holek Ferim medializovány?“ Nepátrejme zatím, jak se veřejnosti neznámé skutečnosti dostaly k „Nějakýmu jménu“, ale obdobné informace měly také autorky podcastu Rozpustilý, které je prý získaly po jednom svém vysílání od posluchačů.

Týdeník FORUM (archiv)

Dne 24. května CNN Prima News zveřejnila informaci o údajném obtěžování studentek Dominikem Ferim. Všeobecně známý komentátor Martin Jurica na twitteru téhož dne uvedl: „Přibližně za 7 hodin vypukne šílený shitstorm, respektive pikantní kauza, co bude někoho stát pěkných pár procentních bodů preferencí. Naštěstí do voleb daleko. No, radši jdu spát a na napsanou, jako obvykle, až odpoledne. Užijte si to tady.“

O den později vyšel společný komentář Jakuba Zelenky na Deníku N a Apoleny Rychlíkové na A2LARM. Dominik Feri jej odmítl jako nepravdivý, ale zároveň se omluvil za možné nevhodné chování. Během několika hodin rezignoval a Policie ČR oznámila, že se začala zabývat informacemi zveřejněnými k osobě Dominika Feriho. Přesný postup a šetření budou příslušnými složkami určeny v následujících dnech.

Připomeňme si přístup webu A2LARM ke kauze transgender aktivisty Jiřího Marie Feryny z roku 2018 (oznámené dvojí znásilnění, z toho jedno na Klinice). V reportáži o Ferim nejsou uvedeny věty jako: „V našem právním řádu však máme jeden důležitý princip, kterému se říká presumpce neviny a který jde proti bezvýhradné důvěře obětem. Srovnání s MeToo není přesné, ženy, které obvinění vznášely, vystupovaly pod svým jménem a přesně popisovaly, co se jim stalo. Výsledkem (zveřejnění znásilnění oběťmi) je jen nekonkrétní obvinění, se kterým si čtenář neví rady. Je postaven do situace, kdy buď bude obviněním věřit a tím odsoudí pachatelku, čímž poruší princip presumpce neviny, anebo se zachová necitlivě k obětem tím, že ho bude ctít. Takový dopis ze všeho nejvíc připomíná soud bez soudu.“

Tentokrát oběti své jméno nezveřejnily, presumpce neviny zde zřejmě neplatí, protože reportáží byl nad Ferim vysloven rozsudek bez soudu. Jak uvedl mediální expert Václav Štětka ke zpracování Vrbětické kauzy redakcí Seznam Zprávy v rozhovoru vedeném Apolenou Rychlíkovou 22. května: „Česká žurnalistika hlavně opakovaně doplácí na to, že se zde na rozdíl od většiny jiných demokratických zemí nikdy plně nerozvinuly instituce mediální samoregulace.“

Tato slova platí zplna jak pro jejich původce, tak pro redakci. Podle potřeby použitý dvojí metr by si zasloužil alespoň trochu konzistence. A s ohledem na zaměření Apoleny Rychlíkové a její opakovaná vyjádření na adresu pravice obecně a TOP 09 zvláště bych já osobně tématu pozornost nevěnoval, nebýt účasti redaktora Deníku N.

Feri politik, predátor a násilník

Ke skutkům, o kterých se mluví, mělo dojít v letech 2015 až 2020. Dominik Feri k tomu sám uvedl: „Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám. Třebaže jsem se z chyb poučil, nelze nic odbýt jenom tím, že jsem byl zkrátka mladý a nyní žiji jinak.“

(Týdeník FORUM)

Celý text jsem četl opakovaně. Podobných případů bylo, je a bude mezi mládeží každoročně celá řada, čímž nijak nezlehčuji dopad na oběti. Každopádně šedé buňky Hercula Poirota by se jen těžko srovnaly s dívkou, která se odejde na výzvu neznámého partnera na závěr párty poslušně osprchovat. Nevím, nakolik ji během večera obloudil alkohol či jiné povzbuzující prostředky. Neposuzuji ani neodsuzuji, zda nedošla k pocitu, že byla znásilněna až při následné mravní kocovině. Opomíjím i dlouhou, několikaletou odmlku potenciálních obětí. Pocity obětí sexuálního predátora nepochopí zplna nikdo, kdo se neocitl na jejich místě. Jako muž nerozumím mlčení a uzavření křivd ve svém nitru, ale nemohu to ani vyloučit. Někdo jsme z Marsu, někdo z Venuše, tak to musíme brát.

Já osobně situaci vnímám jako naprostý opak strategie win-win. Tady prohrají všechny zúčastněné strany. Jaké budou následné kroky?

Oběti odmítnou vypovídat na policii, následně se ony i pracně budované renomé dvou redakcí ocitnou pod útokem Dominika Feriho, včetně případně požadovaného odškodnění.

Oběti budou vypovídat, ale u soudu se ocitnou v důkazní nouzi. Redakce viz výše, oběti i Feri budou dlouhodobě cílem bulváru.

Možnost, že Feri bude odsouzen, se nejeví s ohledem na odstup a nedostatek důkazů příliš pravděpodobná. Pro něj to je ale jedno, jeho budoucnost je značně ohrožena v každém případě.

Prospěje to vůbec někomu?

Ano, prospěje. Zakryjí se tím dočasně korupční kauzy, neoprávněné čerpání dotací a nezvládnutá koronavirová krize naší vlády. Piráti přišli odstoupením Feriho o největšího konkurenta při oslovování mladých voličů. Nijak tím nenaznačuji, že jde o akci organizovanou týmem guru Prchala.

Kniha Spolu: Dalajláma, Václav Havel a jejich přátelství pro svět (NetWIN production)

Okamžitá byla reakce Jany Maláčové na twitteru: „Jestli jsou pravdivé výpovědi o chování poslance Feriho, pak to bohužel zapadá do schématu jednání TOP 09. Reálné činy jsou přesným opakem líbivých slov.“

Nezabrušujme do plytkých diskusí o líbivých předvolebních zpěvech sociálně demokratické Sirény Venezuely, ignorujme i cestu-necestu jejího předsedy. Spojit ale sexuální chování jednotlivce s jeho členstvím v politické straně je na úrovni s voláním po zákazu náboženství po podobných deliktech některých kněží. I když ona ta levice vlastně víru zrušit chce dlouhodobě.

Pozitivní efekty

Na celé kauze ale není vše negativní. Poprvé po dlouhé době se konečně první politik v České republice zachoval jako politik. Rezignoval při prvních náznacích skandálu, aby neohrozil svou stranu a mohl očistit své jméno. Případně aby mohl být bez problémů vyšetřován, souzen a odsouzen.

Naše země pod vládou profikorupčního hnutí ANO došla tak daleko, že adorujeme samozřejmost běžnou v demokratických zemích. Žádné „neodstúpím“, žádné kňučení o kampani. Rezignace, za kterou je potřeba Dominiku Ferimu poděkovat.

A druhý důležitý fakt, který je zatím opomíjen? Hlídací pes demokracie konečně zase začal dělat svou práci. Bez ohledu na výsledek Feriho kauzy, bez ohledu na neurčité kroky Hamáčka okolo Vrbětic a cesty do Moskvy je dobře, že Seznam Zprávy, Deník N a A2LARM házejí politikům klacky pod nohy.

Po nasazení náhubku oligarchy zakoupeným médiím, po likvidaci a ovládání veřejnoprávních médií je dobře, že ten hlídací pes zase kouše. I když možná někdy rafne nevinného, ale i to patří k životu.

Tak bych prosil, dámy a pánové, už žádné „údajný střet zájmů“. Když už jste se tak pěkně pocvičili na Ferim, tak jako jeden pes rychle na Faltýnkův deníček, Hamáčkův důvod odletu, Babišův únos syna, střet zájmů a dotace, odpuštění dluhu Zemanem a další.

Autor je členem TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com