Kauza dotace na penzion Mynářovy firmy míří k nejvyššímu žalobci. Stát chce 6 milionů zpět

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž (ČTK)

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž | FOTO: ČTK

Úřad Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava předal Nejvyššímu státnímu zastupitelství návrh, aby podal správní žalobu kvůli vrácení šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku od firmy hradního kancléře Vratislava Mynáře. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila vedoucí odboru veřejné kontroly dotačního úřadu Dana Koplíková. Ministerstvo financí před časem rozhodlo, že Mynářova firma dotaci vracet nemusí.

V souvislosti s přidělení podpory, kterou Mynářova firma dostala v roce 2011, obvinila policie Mynáře z poškozování finančních zájmů EU. Kancléř dlouhodobě odmítá, že by spáchal trestný čin.

Karel Kaufner s Andrejem Babišem ml. (Karel Kaufner / použito se souhlasem autora)

Koplíková uvedla, že podání správní žaloby nejvyššímu státnímu zástupci vyplynulo z právní analýzy z důvodu závažného veřejného zájmu ve věci rozhodnutí ministerstva financí. Podle ní je žaloba i jedinou možnou obranou proti uvedenému rozhodnutí ministerstva. Z právní analýzy totiž vyplynulo, že se proti němu nešlo odvolat.

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž serveru sdělil, že žalobu podá, pokud budou splněny všechny formální požadavky.

V souvislosti s dotací policisté Mynáře, který je jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana, obvinili letos v únoru z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Policisté stejně jako dříve kontrola dotačního úřadu tvrdí, že Mynář v žádosti o dotaci neuvedl pravdivě, že stejný objekt už dříve dostal dotaci od ministerstva školství.

Kancléř podal proti usnesení o zahájení stíhání stížnost, dozorující státní zástupce ji ale zamítl. Mynář stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com