Když Nejvyšší soud rozhodl, že se bývalí klienty společnosti H-System musí vystěhovat ze svých domů v Horoměřicích, vypadalo to, že je vůle vše rychle vyřešit. Potom ovšem Andrej Babiš vycítil kampaňový potenciál a do celé věci se vložil. Znovu se zdálo, že půjde o rychlou akci a brzy bude po všem. Chyba. Možné dobrodiní předsedy vlády by totiž do komunálních a senátních voleb mohli občané zapomenout. Případ podvedených zákazníků H-Systemu se tak protahuje a patrně ještě pár týdnů bude.

Babiš se hned druhý den po zveřejnění rozsudku, který část obyvatelů Horoměřic šokoval, sešel se správcem konkurzní podstaty i zástupcem bývalých klientů H-Systemu a pasoval se do role mediátora. Dalších několik dní se média, především ta vlastněná Babišem, detailně zaobírala tím, jak se premiér snaží celou situaci vyřešit ke spokojenosti všech zúčastněných. Prioritně však údajně chtěl oligarcha zachránit ty, kterým hrozilo, že přijdou o střechu nad hlavou.

Čas od 24. července plynul a mediální zájem o případ i lidi, kteří dostali měsíc na vystěhování, pomalu opadal. Svou „polívčičku“ si ještě stihl přihřát i prezident Zeman, který začal hovořit o pochybení justice a na Hrad si pozval šéfy Nejvyššího a Ústavního soudu. Když mu ovšem bylo například Hanou Marvanovou připomenuto, že ČSSD se v době Zemanova panování měla z peněz H-Systemu dobře, jeho zájem o celou kauzu urychleně utichl.

To Babiš chytře stále pouštěl informace, které měly za úkol přesvědčit voliče, že hnutí ANO a především jeho majitel, nenechají potřebné na holičkách a o horoměřické se postarají. Padla slova o sbírce a dalších plánech, které již měl premiér vymyšleny. Pak ovšem musel unavený politik na dovolenou a nakupily se i další problémy, takže se H-System jaksi dostal z pořadu dne.

Jediná podstatná informace směrem k lidem, kteří stále nevědí, zda za 14 dní budou mít kde bydlet, zazněla před pár dny. Stát žádné odškodné platit nebude, ostatní by nadávali, že jejich příběhy nemají také takovou pozornost. Jedna vidina jakéhosi částečného řešení se tedy rozplynula a začalo to i vypadat, že premiér se už tolik nezajímá.

Babiš totiž dočasně H-System „přehrál“ na ministra spravedlnosti Kněžínka. Ten zřejmě sehraje v několika následujících týdnech roli špatného a lakomého, aby mohl připravit svému vůdci velkolepé entrée. Těsně před komunálními a senátními volbami se najednou opět zjeví dobroděj ze Slovenska a celou nešťastnou situaci vyřeší. Kdo by takovému člověku a jeho politické firmě poté do urny nehodil hlasovací lístek?

 

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora