Kauza Hlubuček a selhání českých novinářů

Bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN) obviněný v kauze Dozimetr (Archiv)

Bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN) obviněný v kauze Dozimetr | FOTO: Archiv

Dne 15. června 2022 policie během akce s krycím jménem Dozimetr zatkla a obvinila pro podezření z korupce a účasti na organizované skupině náměstka pražského primátora za STAN Petra Hlubučka a dalších deset lidí. Podle obvinění se měli přiživovat na účet Dopravního podniku hlavního města Prahy. Policie v obvinění uvádí tři úplatkářské případy. V tom největším prý šlo o pět milionů korun, ve druhém o 1,5 milionu a ve třetím o 100 000 korun. Celkem tedy o necelých sedm milionů korun.

Ten samý den – 15. června 2022 – analyticko-investigativní web HlídacíPes.org zveřejnil informaci, že Česká republika prohrála mezinárodní arbitráž s Diag Human a podle verdiktu má firmě zaplatit 15,5 miliardy korun. V kauze zpackaného obchodního sporu figuruje většina polistopadových tuzemských politických titánů – včetně Václava Klause, Miloše Zemana, Andreje Babiše, Mirka Topolánka, ale třeba i Petra Fialy.

V prvním případě tu máme „škodu“ za necelých sedm milionů a kromě hlavního aktéra Hlubučka skupinu drtivé většině občanů neznámých postav (a to i Hlubučka podle mě znal maximálně tak každý desátý obyvatel hlavního města). Oproti tomu stojí škoda ve výši 15,5 miliardy korun (navíc každý den prodlení naskakující o 1,3 milionu korun) a řada všeobecně známých politiků.  Po čem myslíte, že skočí tuzemští novináři? Na co šéfredakce nasadí nejlepší investigativce a analytiky?

Nebudu napínat dlouho. Bohužel jde o kauzu Hlubuček. A to v nepoměru tak strašlivém, až to bije do očí! Monitoring Newton Media zaznamenal od 15. června do 28. června v tuzemských médiích přesně 1710 informací týkajících se Hlubučka a spol. A pouze 163 zmínek o fatální prohře českého státu v mezinárodní arbitráži. Desetkrát vyšší pozornosti tedy média věnovala případu, ve kterém je škoda více než 2350krát nižší!

Čím to vysvětlit? Neschopností rozeznat podstatné od podružného? Pohodlností?

V prvním z případů novinářům policie vše naservírovala na stříbrném podnose v podobě olbřímího textu obvinění prošpikovaného pikantními detaily z odposlechů, které sice nic moc nedokazují a zhusta s údajnou trestnou činností ani nesouvisejí – ale o to…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články