Kauza letadel CASA: Soud s Parkanovou se mění ve frašku

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (ČTK)

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová | FOTO: ČTK

Sedm a půl roku. Tak dlouho se náš soudní systém pere s kauzou letadel CASA, ve které je hlavním aktérem Vlasta Parkanová, bývalá ministryně obrany ve vládě Mirka Topolánka. Parkanová čelí žalobě, že údajně nenechala vypracovat znalecký posudek k ověření ceny, čímž měla stát připravit o 819 milionů korun – to je rozdíl mezi kupní cenou letadel a později dopracovaným znaleckým odhadem. Server Echo24 nyní přišel s informací o pozoruhodném posunu v této letité kauze.

Echo uvádí, že kauza letadel CASA se vrací k došetření. Mimo jiné kvůli tvrzení obžaloby, že se exministryně Parkanová chtěla nákupem letounů pro českou armádu zalíbit premiérovi Mirku Topolánkovi. Podle usnesení soudkyně Markéty Binderové, které Parkanová zveřejnila, jde o „ryzí domněnky orgánů činných v trestním řízení“.

V usnesení doslova stojí: „Obviněné Parkanové je kladeno za vinu, že se svého jednání dopustila v úmyslu zlepšit svoje postavení ve funkci ministryně obrany Vlády České republiky, především ve vztahu k předsedovi Vlády České republiky, Ing. Mirkovi Topolánkovi, který ji zamýšlel z funkce ministryně obrany odvolat. (…) Takováto tvrzení nelze označit než za ryzí domněnky orgánů činných v přípravném řízení, kdy tyto domněnky se nejenže neopírají o žádné objektivní důkazy (…), ale dokonce jsou se shromážděnými důkazy v rozporu.“

Soudkyně Binderová nesouhlasí ani se způsobem vyčíslení údajné škody na 819 milionů korun, protože chybí odborný posudek. Podle soudkyně se kriminalisté měli pokusit sestavit odbornou komisi sami, a to ze zaměstnanců působících v dané době na ministerstvu, kterým by předložili k posouzení tehdy dostupné dokumenty.

Soudní proces s Vlastou Parkanovou a jejím bývalým podřízeným Jiřím Staňkem stojí na vodě. Soudkyně konstatuje, že pražské vrchní státní zastupitelství nemělo zatím obžalobu vůbec podávat, protože výsledky vyšetřování dostatečně neodůvodňují postavení obviněných před soud.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články