Kauza Okupace: Rusko útočí na českou sněmovnu a média

Ruský tank na Václavském náměstí, srpen 1968 (ČTK)

Ruský tank na Václavském náměstí, srpen 1968 | FOTO: ČTK

Zákon, který v tuto chvíli leží v ruské Dumě, o veteránech agrese SSSR (jistě, a dalších loutkových režimů Varšavské smlouvy) proti Československu, pochopitelně u nás i na Slovensku vyvolal pozdvižení. Média se ozvala a ozvali se i politici. Dokonce i naši poslanci našli napříč politickými stranami (kromě komunistů, samozřejmě) odvahu se Moskvě postavit a říci – takhle tedy ne. A Putinův režim se pochopitelně brání. Na jednu stranu oficiálně, na stranu druhou za použití hybridních forem.

Je nutné říci, že jde zatím jen o návrh jednoho, a to komunistického poslance Dumy. Musíme poznamenat, že návrh už jednou neprošel. Co je ale jasný fakt, je podpora zákona, který v podstatě definuje sovětskou agresi jako válečný akt a ospravedlňuje ji, více méně u všech stran v ruském parlamentu. A tato podpora dřív nebyla. Můžeme říci, že je důsledkem současné politiky Kremlu, tedy vypjatého nacionalismu, získávajícího podobu nechvalně známého starého nacionálního socialismu.

A tak Moskva nelenila, a dala ústy ministra zahraničí Ruska Lavrova, najevo, že RF nezpochybňuje preambuli Smlouvy o přátelských vztazích mezi ČR a Ruskem z roku 1993. Ta invazi z roku 68 odsoudila jako útok na svrchovaný stát.

Tudíž by se dalo říci, že věc je jasná. Návrh je iniciativou jednoho komunistického poslance a ruská vláda je vázána onou smlouvou. Jenže za dobu, kdy Rusku vládne V. V. Putin, jsme byli už několikrát svědky toho, že nějakými smlouvami a memorandy, které on sám nepodepsal, si moskevský režim hlavu nedělá. A klidně je poruší, primárně v situaci, kdy se mu to pragmaticky hodí.

Jen namátkou vzpomeňme tzv. Budapešťského memoranda, které pravilo, že podepisující strany (na jedné straně Rusko) uznávají jako neměnné a nezpochybnitelné hranice Ukrajiny, pokud ta se vzdá jaderných zbraní. Ukrajinci tak učinili, za což se jim Putin odměnil uloupením Krymu a vytvořením separatistických enkláv v Doněcku a Luhansku. Za pomoci lží, teroru neoznačených paramilitantů a hromady ruských zbraní. Vzpomínáte? Ruští vojáci na dovolené, na niž si vzali i vlastní výzbroj a výstroj.

Nu a Moskva ke zpochybnění onoho návrhu zákona používá opět hybridní zbraně, tentokrát na poli informační války. Zcela v duchu už mnohokrát odhalených tzv. aktivních opatření ruských tajných služeb. V tomto případě s pomocí dezinformačního a zcela oficiálního kanálu Sputnik.

Nepublikuje pouze slova autorů návrhu, ale také odsuzující a údajně dekonspirativní slova jednoho z poslanců parlamentu slovenského, L‘. Blahy (Ficův SMER). A přidává ještě další, pro jistotu prý „renomovaného historika a občanského aktivisty“ E. Chmelára (opět SMER).

Není nad to zaútočit na média a politiky jakoby zevnitř. Ne z Moskvy, to by vypadalo průhledně. Optimální najít někoho známého a nejlépe politika v zemích, kterých se to týká. Tedy v SR a ČR. A neměl by to být komunista, příliš zjevné. Ani velmi profláknutý Rusofil. Takže nikdo ze SPD. Ano, sociálnědemokratický SMER by mohl být dobrý. A tak redakce propagandistického Sputniku, řízeného přímo vládou Ruska sáhne po vlastně vládním poslanci.

U nás asi nikoho takového nenajde, i známý rusofil Zaorálek, i když nabádal k opatrnosti, neřekl, že jde o marginalitu. V zemích bývalého Československa by si to nikdo soudný nedovolil. Ale Ficova strana je jednoznačně dobrou volbou, v té se jistě nějaký Emanuel Moravec najde.

Srpnové události 1968 v pražských ulicích - Václavské náměstí (ČTK)

A tak máme připraveny dva scénáře. Buď zákon neprojde, tedy vládní strana Jednotné Rusko nakonec pro jistotu Ano neřekne. A pak mohou ruská (dez)informační média halasit „Vidíte, my jsme vám to říkali, bouře ve sklenici vody!“ Nebo bude zákon přijat, a Putin může říci „Vidíte, jaká je v naší zemi demokracie? Řekl jsem Ne, a poslanci vlastní strany mne neposlechli a jednali podle svého svědomí“. A spousta lidí mu to uvěří.

Takže – Rusko si s námi hraje, jako obvykle s cinknutými kartami. Proto je na místě říci – ne, lžete, česká a slovenská média nic nespáchala. Je třeba říci – dobře jsi učinila, sněmovno, bylo důležité co nejrychleji odkázat Moskvu do patřičných mezí. Tvrdím, a pevně si za tím stojím, že pokud návrh zákona o ruských veteránech Duma nakonec shodí ze stolu, stane se jen proto, že se Češi a Slováci ozvali. Že se nebáli Kremlu a Putina. Že dali jasně najevo, kde stojí a že nemohou jinak.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]