Ministerstvo životního prostředí chce zahájit kárné řízení s bývalým ředitelem odboru výkonu státní správy Radkem Pallósem, který v minulosti ze své pozice učinil několik rozhodnutí v případu otravy řeky Bečvě. Napsal to server Seznam Zprávy. Úředník ministerstva, který v době ekologické katastrofy vedl olomouckou pobočku České inspekce životního prostředí, se podle ministerstva dopustil závažných chyb.
„Máme důvodné podezření, že tady se jedná o jasné provinění z jeho strany,“ řekl Seznam Zprávám ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Pochybení podle něj mohlo znamenat výrazné zpoždění vyšetřování.
Dodal, že zrušil několik rozhodnutí, které daný úředník dříve vydal. Některá byla podle Hladíka v rozporu s obecně závaznými vnitřními předpisy, případně to byla rozhodnutí meritorního typu. „Je značně nestandardní, aby úředník rozhodoval meritorně, protože se většinou opírá o znalecké posudky nebo názory odborníka v dané konkrétní věci,“ míní ministr.
Konkrétní rozhodnutí, která rušil, Hladík nechce říct. „Obecně se týkají kauzy Bečva a vystupují tam více než dvě právnické osoby,“ uvedl ministr na dotaz, zda se některá rozhodnutí týkají i společnosti Deza spadající do holdingu Agrofert. Pallós podle serveru například v roce 2021 zrušil firmě Deza pokutu vyměřenou Českou inspekcí životního prostředí.
Pallós v době havárie, tedy v září 2020, vedl olomouckou pobočku České inspekce životního prostředí. Právě toto pracoviště s brněnským inspektorátem se mělo podílet na prošetření havárie, které podle některých odborníků provázela řada pochybení. Pallós jakákoli pochybení inspektorů odmítal. V roce 2021, kdy končila vláda Andreje Babiše (ANO), se přesunul na ministerstvo životního prostředí.
Otravu řeky Bečvy z 20. září 2020, při které uhynulo přes 39 tun ryb, podle zatím nepravomocného rozhodnutí vsetínského okresního soudu z loňského října způsobila společnost Energoaqua. Trest ale firmě neuložil. Jelikož se podle soudu nepodařilo zjistit konkrétního viníka otravy, není za ni právnická osoba trestně odpovědná.
Firma se však při havárii podle soudkyně mohla dopustit přestupku, věc proto soud postoupil České inspekci životního prostředí. Ředitele podniku Oldřicha Havelku obžaloby zprostil. Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku, který se týká Havelky. Podal také stížnost proti usnesení, kterým soud rozhodl o obžalobě proti společnosti Energoaqua.