Sekce vyšetřování závažné hospodářské trestné činnosti a korupce NCOZ (bývalá protikorupční policie) se zajímá o podivný obchod mezi Andrejem Babišem a jeho Agrofertem. Jedná se o případ podivného prodeje části společnosti Profrost, o němž jsme vás již před časem informovali. Prostějovská kriminálka se pak zajímá o okolnosti prodeje další části Profrostu. Babiš ji prodal svým zaměstnancům, jak sám přiznal.

Dostupné informace naznačují, že Babiš prodal mnohonásobně předraženou část své firmy sám sobě, resp. přesněji své společnosti Agrofert holding (která je v současnosti v jeho svěřenském fondu, ale v inkriminované době mu celá patřila přímo). Pokud by vyšetřovatelé tuto závažnou informaci potvrdili, jednalo by se z Babišovy strany o vyvádění firemního majetku v řádu stovek milionů korun.

Jenže tím to nekončí. Jak potvrdily prestižní mezinárodní auditorské společnosti EY a PwC, tyto Babišovy příjmy od vlastní firmy i vlastních zaměstnanců byly osvobozené od daně z příjmů. Babiš by se tedy zároveň dopustil obřího krácení daně. Jinak by se totiž k němu tyto peníze dříve či později dostaly jedině zdaněné (např. daní z dividend či ze mzdy apod.).

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) případ převzala od krajských vyšetřovatelů z Prahy, kteří případ pro jeho závažnost poslali výše. Kauzu tak řeší opravdové špičky v oboru hospodářské kriminalistiky.

Prostějovští vyšetřovatelé pak již více než dva týdny prověřují podrobnosti výše zmíněného možného Babišova zločinu.

Babišovi zaměstnanci pohotově vložili nakoupený 20% majetkový podíl na Profrostu do společnosti Rapaces Group, která byla založena jako prázdná schránka zjevně čistě za tímto účelem. Problém je, že jim nesedí údaje v účetnictví (nejen) za rok 2010. Tržní i účetní hodnota podílu, potažmo celé firmy, je tam uvedena jako mnohem nižší než cena, za kterou Babiš prodával ve stejné době jinou část Profrostu právě svému Agrofertu, jak jsme vás informovali v březnu 2017.

Tím však pravděpodobný průšvih nekončí. Jak informovaly servery FORUM 24 a HlídacíPes.org, Babiš rozhodl před uskutečněním prodeje o naředění akcií. Následně si díky tomu nechal od svého Agrofertu zaplatit zřejmě mnohem větší podíl, než jaký ve skutečnosti prodával. Dokonce ani nezohlednil skutečnost, že si Agrofert značnou část na oko prodávaného podílu již koupil tím, že vložil peníze do základního kapitálu firmy.

Nyní je tedy řada na kriminální policii. Musí vše stihnout dříve, než se ji Babišovi podaří ovládnout.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora