Kauza Ztohoven: Soudkyně si zachovala zdravý rozum, recese se netrestá

ČTK

Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září 2015 na Pražžském hradě prezidentskou standartu a vyvěsili místo ní velké červené trenky. | FOTO: ČTK

Soudkyně obvodního soudu se umělci ze skupiny Ztohoven nedopustili ani krádeže, ani výtržnictví. Obvodní soud pro Prahu 1 dnes chtěl případ postoupit Obvodnímu úřadu Prahy 1, aby rozhodl, zda se jednalo o přestupek. Takové rozhodnutí bylo naprosto racionální, protože takováto recese by se trestat neměla. Věc sice kvůli stížnosti státní zástupkyně bude řešit městský soud, rozčílila však snad jedině hradního klauna Jiřího Ovčáčka.

Pražský hrad požaduje nejen 88 tisíc korun za údajné poničení střechy, ale navíc ještě 310 tisíc za nemajetkovou újmu. Tato částka má pravděpodobně zaplatit újmu právě Ovčáčkovi, který před časem sdělil, že akce Ztohoven jej rozčílila nejvíc ze všeho, co doposud ve své funkci zažil.

„Příběh nekončí, klíčové je, že státní zástupkyně na místě podala stížnost. Podivným rozsudkem je vlastně sdělováno české veřejnosti, že je možné beztrestně hanobit státní symboly. Hoši ze Sto hoven se u soudu pokusili zahrát si na Omladináře, ve skutečnosti jsou to chudáci. Myslím, že široká veřejnost rozhodnutí soudu nepřijme,“ napsal hradní mluvčí na Facebook.

Obžalovaní přiznávají, že trenýrky vyměnili. Podle jejich advokáta Marka Pokorného jejich jednání nebylo trestným činem, protože šlo o způsob svobody projevu.

David Hons během své závěrečné řeči prohlásil, že přijme jakýkoliv trest, který mu soud uloží. „Je to součástí příběhu,“ řekl. Čin skupiny podle něj reprezentuje boj o to, aby se lidé nebáli své názory veřejně vyjadřovat. Filip Crhák znovu zopakoval, že obžalovaní uhradí prokázanou škodu. Požadovaná výše škody je podle něj ale neúměrná. Podle něj nebylo prokázáno, že by umělci osobně poškodili jakoukoli část střechy.

Matěj Hájek se vyjádřil k motivaci akce. Performery přirovnal k Prometheovi, který ukradl z hory Olymp oheň, aby ho mohl dát lidem, nebo k biblickému Adamovi a Evě, kteří ochutnali zakázané jablko. „Očima státních zástupců by Adam s Evou byli prvními teroristy,“ dodal obžalovaný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner