Andrej Babiš rád ukazuje prstem na konkurenci, aby odvedl pozornost od svých problémů a neschopnosti ministrů ANO. V den konání kongresu ODS zveřejnil elaborát zabývající se jejími kauzami. Měl by si ale nejdříve zamést před vlastním prahem a řešit kauzy spojené s ANO.
V hodnocení polistopadových poměrů se premiér Babiš neliší od KSČM, která dosud nestrávila dlouhodobé odstavení od celostátní moci a od populismu „spálené země“ v podání Miloše Zemana. Pokud dnes poukazuje na „zdrcující“ dopady vládnutí v době, kdy se z něj stal dolarový miliardář a druhý nejbohatší podnikatel v zemi, jistě se v tom „Palermu“, zejména však v éře vlád ČSSD, dokázal dobře ohánět. Nejednou se v té době octl v hledáčku policie a vyšetřování byla záhadně odkládána.
Babišův tým zveřejnil horkou jehlou ušitý materiál „pro ty, kteří zapomněli, nebo chtějí zapomenout“, až příliš nápadně připomínající podobné elaboráty produkované Janečkovým Nadačním fondem proti korupci. Nikdy se však samostatně nezabýval kauzami a nelichotivými primáty šestiletého vládnutí hnutí ANO. Připomeňme si nejznámější z nich.
1) Evidovaný spolupracovník StB: Andrej Babiš se osm let soudí o oprávněnost své evidence ve svazcích Státní bezpečnosti. Navzdory mnoha soudním sporům, včetně Evropského soudu pro lidská práva, se jeho postavení nemění a stále nemá čisté lustrační osvědčení. Je tak prvním členem polistopadové vlády, který ho nepředložil. Premiér už avizoval, že se bude soudit třeba do konce života. Po rozhodnutí bratislavského Ústavního soudu se však slovenské soudy nemohou dále opírat o jeho klíčové svědky, řídící důstojníky StB, a shromážděné listinné důkazy jsou dostatečně průkazné.
2) Trestně stíhaný premiér: V Babišově éře přestala platit dříve běžná presumpce viny pro politiky. 11. července loňského roku dostala poprvé v polistopadové historii důvěru vláda vedená trestně stíhaným premiérem. Zatímco dříve se odstupovalo za sebemenší provinění, dnes není žádný problém ustát podezření z padesátimilionového dotačního podvodu. S podivnou mezihrou, kdy bylo Babišovo stíhání nezákonně zastaveno a znovu obnoveno. Nikdy předtím nevyšetřoval člena české vlády Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF.
3) Střet zájmů na evropské úrovni: Babiš dosáhl dalšího prvenství přenesením svého osobního problému se střetem zájmů na evropskou úroveň. Poprvé o českém vládním představiteli hlasoval Evropský parlament. Dva audity Evropské komise prověřující dotace z regionálních a zemědělských fondů protékající v premiérově holdingu Agrofert konstatovaly závažná pochybení a zastavily mu platby. České republice hrozí kromě bezprecedentní ostudy škody v řádu minimálně stovek milionů až miliard korun.
4) Korunové dluhopisy a prodej Profrostu: Loni v srpnu policie v tichosti smetla ze stolu vyšetřování Babišova nákupu 1,5 miliardy nezdaněných korunových dluhopisů Agrofertu, nápadně nevýhodného pro holding. S touto transakcí souvisel prodej Babišovy firmy Profrost Agrofertu za sedminásobek její nominální hodnoty, což vyvolává podezření z krácení daní. Výnos z tohoto obchodu uváděl tehdejší ministr financí mezi příjmy na nákup dluhopisů, které dosud přesvědčivě nevysvětlil. Obě kauzy byly odloženy krátce po brutálních čistkách vlády ANO v policii, ale v obou případech byla podána nová trestní oznámení.
5) Reklama Agrofertu: Policie vyšetřuje nebývale nákladnou reklamu za 272 milionů korun desítek firem ze skupiny Agrofert u společnosti Čapí hnízdo. Farma tuto činnost neměla uvedenou jako předmět podnikání, přitom tvořila 83 procent jejích příjmů. Objednávka nadhodnocené či fiktivní reklamy u ztrátové firmy je obvyklý způsob, jak si nezákonně snižovat daňový základ. Na podezření z krácení daní u německých dceřiných firem Agrofertu upozornily německé úřady českou Finanční správu ovládanou ANO už v roce 2014. Ta však tento případ zametla pod koberec.
6) Únos Babiše juniora: Zcela nestandardní kauzou je dosud neobjasněný únos Andreje Babiše mladšího, nahlášený policii jím samotným v lednu loňského roku. Oznámil tehdy přes mobil, že je nedobrovolně zadržován na okupovaném Krymu, kam byl ukryt krátce před sdělením obvinění v kauze Čapí hnízdo. Policie tehdy případ rychle odložila, přičemž komunikovala pouze s Babišovými právníky. Jeho syna, který pobývá ve švýcarském „azylu“, se dodnes nepodařilo vyslechnout.
7) Kauza ministryně Dostálové: Loni v září byl z přijímání milionových úplatků obviněn bývalý manažer agentury CzechTourism Aleš Pangrác. V této kauze, kde jde o podezřelé smlouvy za 38 milionů korun, figuruje i jméno ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO), pod kterou agentura spadá. Policie provedla razii na půdě ministerstva, agentury, ale i u Dostálové, které zabavila služební počítač. Původně byla podezřelá z dotačního podvodu a její vyšetřování dosud neskončilo. Přesto zůstává ve vládě a paradoxně je hlavní obhájkyní Agrofertu ve sporu o evropské dotace.
8) Problémy sponzora ANO Rusňáka: Vlivný podnikatel a sponzor ANO David Rusňák, zeť ministryně financí Aleny Schillerové, byl obviněn kvůli podezření, že s pomocí bývalých detektivů ÚOOZ dostával informace ze živých vyšetřovacích spisů, které proti němu a jeho investiční skupině DRFG vedla policie. Vyšetřovatelé mu prokázali dvanáct nelegálních přístupů do policejních evidencí. Rusňák se přiznal a požádal o podmíněné zastavení stíhání. Ištvanovi žalobci mu vyšli vstříc týden před jmenováním první vlády hnutí ANO, což Schillerová jistě uvítala.
9) Mýtný tendr: Policie vyšetřuje okolnosti mýtného tendru provázeného řadou nestandardních kroků, především roli prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a předsedy ÚOHS Petra Rafaje, kteří spolu koordinovali další postup. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok přiklepl zakázku za 10,7 miliardy korun konsorciu CzechToll/SkyToll ze skupiny PPF ušitou na míru jejímu satelitnímu systému. Kvůli formálním pochybením ÚOHS však dnes státu hrozí až miliardové škody, jelikož konkurenční Kapsch nemohl uplatnit své zákonné námitky na průběh tendru a může se soudit.
10) Kremlíkův e-shop: Ministr dopravy Vladimír Kremlík posvětil pochybný projekt internetového obchodu pro nákup nových elektronických dálničních známek, které v roce 2021 nahradí papírové kupony. Státní fond dopravní infrastruktury uzavřel smlouvu se společností Asseco Central Europe bez výběrového řízení za 401 milionů korun (bez DPH), přičemž experti hovoří až o čtyřnásobném předražení. Celkové náklady na nový systém však mohou vysoko překročit miliardu. V současné době probíhá tendr na prodej dálničních známek na 800 obchodních místech za 477 milionů korun (bez DPH) na čtyři roky, v případě využití opce na prodloužení o pět let celkem 926 milionů korun.
Šéf hnutí ANO se vžil do role mesiáše, který bojuje proti korupci, zachraňuje domácí ekonomiku a postavení České republiky v Evropě. Ve skutečnosti neplatí ani jedno. Domnělé úspěchy jsou jen velkou marketingovou bublinou, přičemž klientelistický systém pronikl přímo do státních struktur. Babiš se dosud vezl na vlně ekonomického růstu a nezodpovědná rozpočtová politika zejména posledních dvou let je hrozbou pro budoucnost.
Státní správa opřená o komunisty pracuje zcela otevřeně ve prospěch holdingu Agrofert, což se nejvýrazněji projevuje sporem s evropskými auditory. Kvůli premiérovým kauzám nebylo nikdy postavení České republiky v rámci EU slabší a nedůstojnější. Pokusy odvracet pozornost jiným směrem na tom nic nezmění.