Kauzy premiéra se táhnou, protože se státu do vyšetřování moc nechce

Andrej Babiš (Evropská unie)

Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie

V posledních hodinách se objevily další informace o (ne)vývoji některých kauz premiéra Andreje Babiše. Spojuje je jedno, vyšetřování se táhne, státní orgány se vymlouvají, stále dokola prošetřují, hledají důkazy, čekají. Skoro to vypadá, jakoby se státu, který vede Babiš, moc nechtělo do vyšetřování Babiše.

O co jde? Jedna z těch čerstvějších kauz je otrávená Bečva. Dosavadní stopy ukazují, že život v řece s největší pravděpodobností otrávila chemička pana premiéra. Vyšetřování se táhne. Nikdo na výsledek nespěchá. Ministr životního prostředí Brabec po dotazech na toto téma kolabuje.

A co takové údajné daňové úniky na Čapím hnízdě? Ano, jde o ten letitý případ, kdy Agrofert údajně nakoupil od letní luxusní rezidence postavené z dotací reklamní prostor za 300 milionů. Tím mateřská firma poslala na Čapák finance, ze kterých farma přežila, ale především si Agrofert zřejmě fiktivní reklamou zvýšil náklady a snížil výnosy. Tedy zaplatil nižší daně. Zdánlivě jednoduchou kauzu daňových úniků policisté dosud nemohli uzavřít. Proč? Protože čekají na stanovisko finančních úřadů, kterým velí nejoddanější Babišova fanynka Schillerová.

A dotace, které stát Agrofertu poslal, i když neměl? Do vymáhání se mu také moc nechce. Ministertsvo průmyslu a obchodu tvrdí, že nemá podklady od Evropské komise. I když by ministerstvo samo mělo vědět, komu kolik a proč poslalo peněz. Mimo to tvrdí, že prý se všechny jednotlivé dotace musí prověřit.

Oddalování, vyhnívání do ztracena. Taková je zkrátka situace kauz premiéra Babiše. Neděje se nic jiného než samotné přidělování dotací. Prostě střet zájmů se logicky promítá i do vyšetřování. Nejprve zaměstnanci Babiše na ministerstvech posílali peníze zaměstnancům Babiše v Agrofertu a teď mají zaměstnanci Babiše na jiných ministerstvech a úřadech vyšetřovat Babiše.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]