Kauzy řešené Robertem Šlachtou, když byl policistou, je třeba zpětně prověřit

Robert Šlachta  (ČTK)

Robert Šlachta | FOTO: ČTK

Pan Robert Šlachta, hlavní postava politického subjektu Přísaha, zveřejnil na svém twitteru fotku, která bez kontextu svého vzniku působí jako těžce kompromitující a difamační materiál proti redaktorovi České televize Marku Wollnerovi. Teprve když se k Šlachtově tweetu vyjádřili zúčastnění, vyšlo najevo, že jde ze strany Roberta Šlachty o sprostou manipulaci. Pracoval pan Šlachta podobně, když byl policistou? Vyráběl si důkazy stejně, jako nyní vyrobil kompro na pana Wollnera? Inspekce ministra vnitra by po tomto Šlachtově extempore měla přešetřit všechny kauzy, které jako policista Šlachta vyšetřoval.

Jako motto na profilu expolicisty Šlachty čtu: „30 let jsem sloužil naší zemi. Teď chci sloužit dál. Zakládám hnutí Přísaha. Nikdy jsem neuhnul. Nic na tom nezměním ani v politice. To vám přísahám.“ Pokud opravdu sloužil naší zemi tak, jak nyní předvedl při pokusu o difamaci novináře Wollnera, měly by tu jeho „službu zemi“ přešetřit úřady. Pracoval pro policii při získávání důkazů podobně, jako se nyní pokusil očernit Marka Wollnera?

Zveřejnil jeho fotografii, jak pan Wolner sedí vedle trestně stíhaného politika Hlubučka, a dopsal k ní: „Tohle si tady odložím. Ale že jim to spolu sluší. Pojďme si počkat na vyjádření pana generálního ředitele ČT, kterému jsem poslal dotazy k zastavení celé kauzy o Hlubučkovi právě panen Wollnerem.“

Jak se lže mlčením

Fotografie zveřejněná Šlachtou skutečně vypadá, jakoby spolu pánové Hlubuček a Wollner někde společně pařili. Realita je však úplně jiná, a fotografie žádný vztah mezi Hlubučkem a Wollnerem neprokazuje, Šlachta hrubě manipuluje veřejností. Fotka vznikla takto: „Na slavnostní ceremoniál předávání cen soutěže děláme předem zasedací pořádek a hosty dle něj usazujeme. V předních řadách sedí významní hosté – ministři, předávající, velvyslanci a samozřejmě také zástupci magistrátu. V roce 2018 Marek Wollner předával cenu vítězům videosekce Jarmile Štukové a Andreji Štukovi a vyšlo to tak, že seděl takto ve druhé řadě například se zakladatelkou soutěže Danielou Mrázkovou,“ vysvětlila ředitelka společnosti Czech Photo Veronika Souralová.

To tam pan Šlachta ovšem nedopsal. Jde o jednu z nejoblíbenějších metod manipulace – říct půl pravdy, a naznačit nějakou špínu. Připomínám – nejsem jediný, koho tato výroba kompromateriálů zaujala. Miroslav Kalousek k Šlachtově tweetu napsal: „Jste darebák, pane Šlachto. Nepochybuji, že takhle jste vyráběl i “policejní důkazy”. Já mám fotku s Putinem. Jsem snad kvůli tomu ruský terorista? Vy jistě máte fotky s poctivými policajty i dobrými politiky. A přesto nejste ani jedno, ani druhé.“

Marek Wollner (FORUM 24)

Kde se tomu pan Šlachta naučil – jde o dovednosti, které si přinesl z policejní práce? Tak jsem mu napsal.

Hlavní hrdina v akci

Napsal jsem panu Šlachtovi a čekám na odpověď: Co jste prosím chtěl zveřejněním té fotografie říci? Proč nebyl u fotografie připsán kontext (to jest skutečnost, že jde o fotografii z akce, kde byl pořadateli určen zasedací pořádek)? Byl jste si při zveřejňování fotografie vědom, že jde o fotografii z akce s určeným zasedacím pořádkem? Uvědomujete si prosím, že zveřejnění podobné fotografie bez kontextu je hrubou manipulací?  Pracoval jste u policie stejnými metodami „dokazování“, prosím?

Co na to policie?

Postup expolicisty Šlachty je hrubě zavádějící, jím zveřejněná fotografie bez kontextu, který Šlachta zamlčel, je hrubě kompromitujícím materiálem proti panu Wollnerovi. Potřeboval bych odpovědi na dvě otázky:

– Naučil se pan Šlachta podobným manipulacím u policie, jsou podobné dezinformační a difamační postupy, které Šlachta předvedl, součástí policejní práce, prosím?

– Chystá Policie ČR na základě výše popsaného kroku pana Šlachty nějaké prověření kauz, které jako policista řešil, tedy prověřit, zda pan Šlachta neprováděl dokazování stejně podvodným a zavádějícím postupem, jaký předvedl při současném pokusu o kompromitaci novináře Wollnera, prosím?  Připomínám, že jednou ze Šlachtových caus byla i razie na Úřadu vlády, která vedla k pádu vlády Petra Nečase.

Ema má maso, ministr má inspekci

Takže prosím ministra vnitra Víta Rakušana, aby svou inspekci nechal nejzásadnější causy Šlachtovy kariéry přešetřit. Ujistit se, zda náhodou v České republice někdo díky panu Šlachtovi za to, že vedle někoho seděl dle zasedacího pořádku na nějaké kulturní akci, nesedí ve vězení. To, co pan Šlachta předvedl ve svém boji proti Marku Wollnerovi, opravdu smrdí falšováním důkazů. Pro pochopení panu Šlachtovi (a s poděkováním kolegovi Kmentovi) tedy dodám:

Tohle si tady odložím:

Ale že jim to spolu sluší. Pojďme si počkat na vyjádření pana ministra vnitra, kterému jsem poslal dotazy k věrohodnosti důkazů dodaných tím uvnitř v causách, které jako policista řešil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články