Každý desátý Rus tvrdí, že zažil mučení od příslušníků státních orgánů

Ilustrační foto (archiv, záběry demonstrantů v Rusku)

Ilustrační foto | FOTO: archiv, záběry demonstrantů v Rusku

V Rusku jsou stále ještě média, která dovedou klást nepříjemné otázky i mluvčímu prezidenta Putina. Některým čelil na Den mezinárodní podpory obětí mučení, který připadá na 26. června. Byl tázán na výsledky výzkumu, který provedla agentura Levada Center, jediná velká nestátní výzkumná agentura v Rusku.
Text z tiskové konference přinesl server Meduza.io.

Citujeme:

Meduza: Dnes je Mezinárodní den na podporu obětí mučení. Kommersant zveřejnil průzkum, který provedl Levada Center, podle kterého jeden z deseti dotazovaných Rusů uvádí, že se setkali s mučením z rukou příslušníků donucovacích orgánů. Seznámil se Kreml s výsledky průzkumu? Plánuje přijmout jako odpověď na to nějaká opatření?

Dmitrij Peskov, tiskový tajemník Vladimíra Putina: Průzkum jsme viděli. Kdo to provedl?

Meduza: Levada center

Peskov: Levada Center. Viděli jsme zprávy v tisku, ale ještě jsme nečetl tu věc samu a analýzu. Ještě jsme neměli čas se s tím seznámit.

Meduza: V zásadě by Kreml s těmito šokujícími údaji souhlasil, nebo ne?

Peskov: Podívejte, právě teď je v tomto konferenčním sále asi 30 lidí. Jsou tu. Kdo tu byl mučen příslušníky donucovacích orgánů? Přihlaste se.

Q: Ale ne všichni jsou z Ruska.

Peskov: Dobře. Přihlaste se, kdo jste z Ruska. Je zde více než 20 zástupců ruského tisku. I zahraniční tisk reprezentují naši občané. Je tu někdo, kdo se chce přihlásit? Ne. Samozřejmě, musíme to důkladně analyzovat.

Otázka: Pane Peskove, hned z hlavy mě napadne Ivan Golunov.

Peskov: Ivan Golunov nás napadne. To je ojedinělý případ. Ale zeptám se konkrétně. Ivan Golunov není tady v konferenčním sále. Jeden z 10. Je nás více než 30. Rozumíte, prostě myslím, že samozřejmě budeme muset velmi pečlivě tuto studii analyzovat. Proces výběru, přesné znění otázky. Řečeno sociologicky, jaká metodika byla použita. Proto bych samozřejmě prosil, abych na to nemusel odpovídat na nějaké povrchní úrovni. Další dotazy, prosím.

Echo Moskvy: Dnes je skutečně Mezinárodní den na podporu obětí mučení. Prezident komentoval několikrát kauzu Síť (případ skupiny levicových aktivistů, kteří byli v roce obviněni z terorismu a pokusun o svržení vlády a dva příslušníci skupiny vypověděli, že byli mučeni, aby se přiznali, pozn. red.) kdy probíhá soudní proces, ve kterém obžalovaní popisují, jak byli mučeni a podávají svou verzi událostí. Nejdříve, dostala se tato informace k prezidentovi? Zadruhé, prezident řekl, že se bude snažit tuto situaci vyřešit – zabývá se tím vůbec? Vzhledem k tomu, že dnes lidé mluví na celém světě o mučení, bude nějaké prohlášení?

Peskov: Asociovat Den proti mučení s případem Sítě je sotva na místě. Je to jiná situace. Také to přitáhlo velkou pozornost a prezident byl o tomto případu informován během posledního zasedání předsednictva Rady pro lidská práva. Tehdy prezident řekl, že požádá o další informace a bude se případem zabývat. Prezident obdržel další informace ze zpravodajských zdrojů. Má k dispozici tyto informace a pravidelně k nim dostává aktualizace. To je vše, co mohu říct.

Dále se Peskov nechtěl věcí zabývat a odkázal tazatele na příslušné orgány.

Podrobnosti o tom, co zjistila agentura Levada Center, najdeme na webu News.ru (27. 6.) Průzkumu se zúčastnilo celkem 3400 osob v 53 regionech. Odborníci také zjistili, že Rusové nesouhlasí s mučením, ale nejsou připraveni požadovat, aby příslušníci donucovacích orgánů úplně přestali mučení používat.

Asi 60 procent respondentů považuje mučení za nepřijatelné, ale jen třetina respondentů je připravena bojovat za svá práva. 30 procent Rusů souhlasí s mučením v mimořádných situacích. 39 procent se domnívá, že odstranění mučení by bránilo potírání kriminality.

Prezident ruské sekce Mezinárodní společnosti pro lidská práva Vladimir Novyckij komentuje ruskou toleranci k mučení tak, že to není ojedinělý jev a lze ho vidět všude ve světě. Lidé si podle něj neuvědomují, že ač si myslí, že se jim něco takového nemůže stát, protože vedou řádný život, mohlo by to dopadnout i na ně. Také soudí, že pokud se bude mučení u donucovacích orgánů tolerovat, je stoprocentní jistota, že bude nakonec ke zneužívání docházet vůči všem lidem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]