Každý má právo demonstrovat. Je ale potřeba uvažovat, kdo a za jakým cílem protest svolal, prohlásil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) (FORUM 24)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: FORUM 24

Každý má právo demonstrovat a vyjádřit takovým způsobem svůj názor. Vláda tyto názory nebere na lehkou váhu, zároveň by ale lidé měli uvažovat nad tím, kdo protest svolává a s jakým cílem. Novinářům to v pátek řekl premiér Petr Fiala (ODS). Na pražském Václavském náměstí se od 14. hodiny chystá protivládní demonstrace, kterou už poněkolikáté svolal Ladislav Vrábel, který čelí řadě exekucí.

Premiér prohlásil, že rozumí obavám řadě lidí, kteří se bojí o budoucnost, jsou znejistěni válkou na Ukrajině, ale i válkou, kterou proti Evropě v ekonomické a energetické oblasti vede ruský prezident Vladimir Putin. „Má to svoje důsledky na ceny energií, na inflaci a to vyvolává u řady lidí obavy,“ míní. Kabinet SPOLU a Pirátů se STAN podle něj udělal pro zmírnění těchto obav mnohé, zmínil například zastropování cen energií nebo takzvaný Deštník proti drahotě.

Premiér Petr Fiala (ODS) na pražském Vítkově (Úřad vlády ČR)

„Každý má právo jít demonstrovat, vyjádřit tímto způsobem svůj názor. Tyto názory slyšíme a nebereme je na lehkou váhu. Na druhé straně je také potřeba, aby každý uvažoval nad tím, kdo demonstraci svolává a za jakým cílem,“ poznamenal premiér. Podle něj někteří lidé opakovaně otevřeně vyjadřují postoje blízké Rusku a šíří ruskou propagandu.

Vrábel mimo jiné stál i za demonstrací, které se na začátku září v Praze zúčastnilo asi 70 tisíc lidí. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) si někteří lidé při tomto prvním protestu mohli myslet, že část občanů přišla demonstrovat kvůli obavám z energetické krize. Postupem času se ale podle ní odhalují jednotlivé skupiny, které bojují proti vládě a pomoci Ukrajině.

Mnoho lidí na takových protestech podle ní sympatizuje s diktátory a Putinovým režimem. „Jejich výroky na adresu Ukrajinců, kdy je považují za nějaký podnárod a prakticky se těmi slovy vyjadřují hodně podobně, jako jsme to slýchávali z dokumentů z druhé světové války, tak je mi stydno,“ řekla. Uvedla ale, že většina Čechů Ukrajinu podporuje, za což jim poděkovala.

Pokud někteří lidé chodí demonstrovat, protože mají ekonomické obavy, dá se to pochopit, míní. „Ale ne, pokud někdo na demonstraci přijde s tričkem, že miluje Putina,“ řekla novinářům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články