Babiš se vyhne Bartošovi, vsadil na střední Čechy. I tam prohraje, vzkazuje mu opozice

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

ANO ve středních Čechách by měl vést do sněmovních voleb předseda hnutí a premiér Andrej Babiš. Rozhodl o tom dnes sněm krajské organizace ANO v Lysé nad Labem. Babiš považuje nominaci na post středočeského lídra za logickou, protože v kraji kandidoval i v letech 2013 a 2017, rozhodne ale podle něj celostátní výbor hnutí. V ANO má však poslední slovo Babiš, měla by to tedy být už jen formalita.

Pokud by předseda hnutí Babiš vedl ANO do voleb z pozice lídra středočeské kandidátky, utkal by se například s lídrem ODS Janem Skopečkem, který povede koaliční kandidátku Spolu, nebo předsedou STAN Vítem Rakušanem, jenž bude v kraji volební jedničkou STAN a Pirátů. V médiích se ještě dnes spekulovalo o tom, že by mohl kandidovat v Ústeckém kraji. Od Ústeckého kraje si hnutí ANO slibovalo zajímavý souboj s Babišovým největším sokem – kandidátem na premiéra koalice Pirátů a STAN Ivanem Bartošem, který v tomto kraji koaliční kandidátku vede.

()

Zároveň má Babiš v Ústeckém kraji osobně velkou podporu. Třeba v Lovosicích, kde sídlí chemička Lovochemie spadající do jeho svěřenského fondu, získalo hnutí ANO při loňských krajských volbách 38 procent hlasů. Ústecký kraj nahrává hnutí ANO a jeho sociální politice také složením svého obyvatelstva a sociálně vyloučenými lokalitami. Z přímého volebního souboje s Bartošem nakonec nic nebude. Podle informací webu Seznam Zprávy Babiš nakonec své plány na kandidaturu v Ústeckém kraji korigoval a vycouval zpět na kandidátku ve Středočeském kraji, kde vyhrál volby před čtyřmi lety (Babiš získal v roce 2017 nejvíc, téměř 48 645 preferenčních hlasů, Skopeček (ODS) 7306 a Rakušan (STAN) 7334 hlasů- pozn.red), což by dokazovala i premiérova aktivita v posledních dnech. V tomto týdnu třeba zahajoval stavbu multifunkční sportovní haly v Lysé nad Labem, následně zavítal do Mladé Boleslavi. Babišovi se do Ústí nechtělo i z dalšího důvodu, kterým jsou kauzy kolem krajského zdravotnictví, které tamní garnituru v posledních měsících provázely.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (ČTK)

Středočeští opoziční lídři věří, že Babiš v podzimních volbách v jejich kraji neuspěje. Lídr ODS Jan Skopeček ČTK řekl, že udělá vše pro to, aby jím vedená kandidátka Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) uspěla a byla umožněna změna vlády a premiéra. „Oceňuji, že si Andrej Babiš vybírá kandidaturu podle regionu, kde má Čapí hnízdo. Určitě na to zkusí dostat další dotace,“ uvedl v narážce na premiérovu kauzu kvůli dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo na Benešovsku. Podle šéfa STAN Víta Rakušana by Babiš prohrál, i kdyby kandidoval v Ústeckém kraji. „Pro naši koalici se nic nemění, naši kampaň jedeme beze změn dál. Andrej Babiš ve Středočeském kraji prohraje. Prohrál by i s Ivanem Bartošem v Ústeckém kraji. Toho střetu se nebojím, je to výzva,“ uvedl Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]